Kulturalne podróże: Petersburg

Jakie było miasto Raskolnikowa? Czy jest szansa, aby współcześnie przejść ścieżkami bohatera „Zbrodni i kary”? Jak Dostojewski ukształtował miasto i jak miasto ukształtowało jego? Jak przenika się atmosfera jednego z najpiękniejszych miast na świecie z kulturą popularną? Na te i na inne pytania poszukiwane będą odpowiedzi podczas Podróży Kulturalnych jeszcze dziś o 18:30 Spotkanie rozpocznie rodowita petersburżanka przybliżając historię miasta oraz swoje historie z nim związane. W drugiej części nastąpi:

1. Prezentacja najważniejszych zabytków Petersburga bazująca na pracach Fiodora Dostojewskiego;
2. Odniesie do ówczesnej i współczesnej percepcji tych zabytków w oparciu o twory kultury (także popularnej): pocztówki, obrazy, inne dzieła literackie;
3. Opowieść o prywatnym odbiorze miasta i pokaz zdjęć.
4. Pokaz fragmentów filmów (m.in. „Przechadzka” 2003, reż. Aleksei Uchitel), których akcja rozgrywa się w Petersburgu z komentarzem.

Spotkanie poprowadzą:
Nadzieja Dejneka – Mgr historii i nauk o społeczeństwie, lektorka języka rosyjskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Urodziła się i wychowała w Petersburgu. Jej pasją jest balet i taniec.

Włodzimierz Kaczkowski, dyrektor Fundacji Scena Współczesna, reżyser, tłumacz, autor scenariuszy teatrów tańca, producent teatralny. Kolekcjoner starych fotografii i podróżnik.

O projekcie:
Z Warszawy w świat i z powrotem! Projekt dotyczący podróży kulturalnych po Europie widzianej oczami wybitnych pisarzy. Prelekcje, pokazy zdjęć i filmów, lektura kultowych już dzieł, dyskusje, mini wystawy. Wszystko w miłym towarzystwie przy tradycyjnych przysmakach i napojach.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Śródmieścia Warszawy oraz miłośników podróży i wielbicieli dobrej lektury!

Wstęp jest wolny.
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa – Dzielnica Śródmieście.

Program:

V 26 października „Saint Petersburg Fiodora Dostojewskiego”
VI 30 listopada „Dublin Jamesa Joyce’a”
VII 7 grudnia „Berlin Alfreda Doblina” vol. 2
VIII 14 grudnia „Barcelona Carlosa Ruiza Zafóna”

Spotkania odbywają się w Centrum Scena Współczesna, ul. Wspólna 61/101, o godzinie 18:30.

źródło: cojestgrane.pl

Opublikowano