Stacja Muzeum w Szczęśliwicach

Muzeum Kolejnictwa w Warszawie zmienia nie tylko nazwę, ale i lokalizację. Już za kilka lat dzięki nowym technologiom to będzie jedna z najnowocześniejszych placówek w naszym kraju. W ubiegły wtorek marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Wiesław Raboszuk podpisali umowę z Jarosławem Batorem, członkiem zarządu PKP S.A. Odnośnie współpracy przy tworzeniu nowej placówki.

 – Nasze muzeum rozpoczyna dziś nowy etap w swojej bogatej kilkudziesięcioletniej historii. Nowa lokalizacja to niewątpliwie wyzwanie, ale jestem też przekonany, – że to nowa jakość. Tym projektem wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom współczesnego turysty, dla którego równie ważne jest poznawanie historii, jak i ciekawe i aktywne spędzanie czasu –  powiedział marszałek Adam Struzik.

Nowa lokalizacja to przede wszystkim dużo więcej możliwości. Placówka zlokalizowana będzie na dwóch działkach o łącznej powierzchni blisko 27 ha. To zapewni bardzo dobre warunki przy tworzeniu ekspozycji kolejowych wraz ze zbiorami muzealnymi, ale da też możliwość zwiedzającym na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. W Stacji Muzeum czekać na nas będą główny budynek, gdzie zobaczymy ekspozycje zarówno stałe i czasowe, dodatkowo sala edukacyjna a nawet kino. Duży nacisk stawiany jest na innowacyjność, dlatego w placówkach planuje się wykorzystywanie aplikacji multimedialnych, gier i technologii 3D. W Szczęśliwicach znajdą się zbiory zarówno z Muzeum Kolejnictwa, jak i nowe eksponaty przekazane przez PKP .  –  Sprawa Muzeum Kolejnictwa, ze względu na tematykę, jest nam szczególnie bliska. Dlatego od początku wspieramy pomysł utworzenia nowej placówki – mówi Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A. – Ten projekt doskonale łączy jeden z głównych celów działalności spółki – rewitalizację terenów kolejowych – z jej dotychczasowym wsparciem dla wielu inicjatyw kulturalnych – dodaje. Eksponaty będziemy mogli oglądać nie tylko wewnątrz budynku, ale i na świeżym powietrzu. W planach jest minikolejka, która umożliwi nam zwiedzanie muzeum w dość ciekawy i innowacyjny sposób. Obok kultury i edukacji znajdzie się tez miejsce na sport i rekreację.

Stacja Muzeum w Szczęśliwicach to miejsce, w którym turyści będą mogli spędzić czas wraz z rodziną. W nowy i ciekawy sposób możemy poznać bliżej historię kolei. Wartość projektu to blisko 180 mln złotych. Wsparcie finansowe zapewnią organizatorzy oraz fundusze europejskie, pozyskane w ramach nowej perspektywy finansowej.

Opublikowano