AKCJA „JESTEŚ WIDOCZNY, JESTEŚ BEZPIECZNY” W WARSZAWIE!

Spotkanie z kierowcami rajdowymi Wojciechem Chuchałą oraz Romualdem Chałasem, samochody rajdowe: Mitsubishi Lancer Evo oraz zabytkowy, rajdowy Fiat 125p, symulatory jazdy i pokazy bezpiecznej jazdy to tylko niektóre z licznych atrakcji, jakie czekały w Warszawie na dzieci podczas akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Promocja noszenia odblasków zakończyła się wręczeniem wszystkim dzieciom kasków oraz zestawów odblaskowych ufundowanych przez samorząd województwa mazowieckiego i mazowieckie WORD-y. Każdy uczeń otrzymał również apteczkę rowerową od Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ.

 

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” to akcja promująca noszenie elementów odblaskowych. Związana jest ze zmianą przepisów ruchu drogowego, które od 31 sierpnia wprowadzają konieczność noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. W ramach akcji w kilku szkołach na terenie Mazowsza odbyły się imprezy promujące bezpieczeństwo na drodze.

Takie akcje są bardzo dzieciom potrzebne. Nauka przez zabawę to doskonały pomysł na wpojenie najmłodszym podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się na drodze. Policjant czy kierowca rajdowy to swego rodzaju bohater i jednocześnie autorytet dla takiego młodego człowieka. Jeśli oni mówią, że noszenie elementów odblaskowych jest super to dziecko szybko to podłapie i na pewno go założy. Osiągniemy to, do czego od lat dążymy na Mazowszu – wzrost bezpieczeństwa i mniej wypadków – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

W ramach akcji w kilku szkołach na terenie Mazowsza odbywają się imprezy promujące bezpieczeństwo na drodze. Tak było też dziś w Warszawie. Na 608 uczniów z klas III-VI Szkoły Podstawowej Integracyjnej Nr 317, Szkoły Podstawowej Nr 148 oraz Szkoły Podstawowej Nr 225 klas IV-VI czekały liczne atrakcje. Przede wszystkim spotkanie z kierowcami rajdowymi – Wojciechem Chuchałą i Romualdem Chałasem, którzy zaprosili ich do swoich samochodów rajdowych – Mitsubishi Lancer Evo oraz zabytkowego Fiata 125p. Najodważniejsi mogli sprawdzić w symulatorach jak prowadzi się motocykl oraz co dzieje się z pasażerami samochodu podczas wypadku drogowego. Uczniowie obejrzeli także film „…tak, chcę być bezpieczny” i spotkali się z policjantami z z Sekcji Profilaktyki Społecznej WRD Komendy Stołecznej Policji. Każdy mógł również spróbować swoich sił oraz sprawdzić swoją wiedzę na temat przepisów drogowych w przygotowanym specjalnie na tę okazję miasteczku ruchu drogowego. Oprócz tego ratownicy medyczni z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ zaprezentowali zasady udzielania pierwszej pomocy na fantomach do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Ponadto policjanci z Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji oraz otrzymali testery do badania trzeźwości typu ALCOBLOW.

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” to nowa akcja samorządu województwa mazowieckiego, Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Meditransu, Automobilklubu Polskiego, mazowieckich WORD-ów oraz Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. W ramach akcji do mieszkańców Mazowsza trafi 23 tys. zestawów elementów odblaskowych. Każdy z nich składa się z czterech elementów – dwóch opasek odblaskowych zapinanych na rękę oraz dwóch zawieszek z odblaskami, które można przypiąć do ubrania lub tornistra. Dzięki temu z odblasków będą mogły skorzystać nawet cztery osoby, np. dwoje rodziców i dwoje dzieci. Bezpieczeństwo na drodze oraz korzyści z noszenia elementów odblaskowych promować będą imprezy w wybranych szkołach na Mazowszu.

BEZPIECZEŃSTWO

31 sierpnia tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wprowadza ona obowiązek używania elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych bez względu na wiek, poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. Do tej pory taki obowiązek miały jedynie dzieci poniżej 15. roku życia.

To bardzo istotna zmiana. Policjanci i eksperci zgodnie podkreślają, że po zmroku pieszego z odblaskiem kierowca zauważy nawet pięć razy szybciej niż nieoznaczonego. Osoba poruszająca się po zmroku poboczem nieoświetlonej drogi jest praktycznie niewidoczna. Kierowca zauważy ją dopiero z odległości 20-30 m. Jeśli przyjmiemy, że dopuszczalna prędkość poza obszarem zabudowanym to 90 km/h, a minimalna droga hamowania przy tej prędkości to 90 m – widzimy, że pieszy nie ma żadnych szans. Już jeden element odblaskowy powoduje, że jest on widoczny ze 150 m, w tej sytuacji kierujący ma wystarczająco dużo czasu, aby zwolnić, wyhamować i bezpiecznie go ominąć.

Nowe przepisy nie mówią o tym jak nosić elementy odblaskowe ani jak mają one wyglądać. Wymagają jedynie, aby były widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Eksperci podkreślają, że światła samochodu nie oświetlają całej sylwetki pieszego. Są zawieszone nisko (około 25 cm nad ziemią ), a do tego oświetlają drogę niesymetrycznie – więcej światła pada na prawą stronę drogi. Właśnie dlatego elementy odblaskowe należy umieszczać jak najniżej i najlepiej po prawej stronie. Najwłaściwszym miejscem jest więc prawa noga – kolano i kostka. Odblaski mogą być przypięte do nogawek albo butów. Warto mieć element odblaskowy także z tyłu np. na wysokości pleców, aby pieszy był widoczny także dla nadjeżdżających z tyłu. Warto więc zainwestować w kamizelkę odblaskową lub zadbać o odblaski przy plecakach lub tornistrach naszych dzieci.

Jeden odblask może uchronić przed kalectwem, a nawet uratować życie – podkreśla podinspektor Marzena Gomołowska-Domańska, kierownik Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. – Niestety, piesi bardzo często nie pamiętają o bezpieczeństwie swoim i innych i powodują blisko 9 proc. wszystkich wypadków. Najgorsze jest to, że giną w nich oni sami. Jakie błędy najczęściej popełniamy? Przede wszystkim wychodzimy na jezdnię bezpośrednio przed jadącym samochodem lub zza innego pojazdu np. autobusu czy samochodu. W takiej sytuacji kierowca nie ma szans na reakcję. Poza tym ciągle, nagminnie przechodzimy przez drogę w niedozwolonym miejscu lub na czerwonym świetle – zauważa.

 Samorząd Województwa Mazowieckiego dba o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Od 2002 r. organizuje akcję „Bezpieczna droga do szkoły”, w ramach której uczniowie z klas IV-VI szkół podstawowych z Mazowsza uczą się zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W ramach akcji już 34 tys. uczniów otrzymało zestawy młodego rowerzysty – kaski, oświetlenie do roweru, kamizelki oraz odblaski. W sumie do dzieci i młodzieży z Mazowsza trafiło także 892 tys. elementów odblaskowych.

Opublikowano