„Czasem śnię, że latam”

W Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego ruszył cykl prezentacji i spotkań widzów z polskim filmem dokumentalnym i jego twórcami. W planach warsztaty edukacyjne i laboratoria twórcze. Spotkania odbywają się co dwa tygodnie, w  piątki o 19.00.

7 listopada przedpremierowy pokaz filmu Czasem śnię, że latam,  a zaraz po nim spotkanie z reżyserką, scenarzystką, montażystką i producentką filmu.

Aneta Popiel-Machnicka ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie i PWSFTviT w Łodzi. Jest autorką filmów dokumentalnych „Miasto nad rzeką czarnego smoka” (2006) i „Czasem śnię, że latam” (2013). Zrealizowała 11 filmów niezależnych (fabularnych i animacji) za które otrzymała ponad 40 nagród na festiwalach filmów offowych, w tym dwukrotnie medal Unica pod patronatem UNESCO.

Czasem śnie, że latam jest jedynym polskim dokumentem zakwalifikowanym do udziału w Slamdance Film Festiwal (Park City, USA), gdzie otrzymał w tym roku nagrodę „Blackmagic Design Cinematography Award” za zdjęcia dla Michała Popiel-Machnickiego. Opowiada on historię tancerki baletowej, która całe swoje życie podporządkowała swojej pasji. Nie zważając na ból, cierpienie i samotność szła przez życie realizując swojej taneczne ambicje. Przełom następuje  dwa dni przed premierą w Operze Berlińskiej, kiedy ulega poważnej kontuzji. Zdjęcia do filmu były realizowane przez 6 lat, w ciągu których autorka filmu towarzyszyła z kamera baletnicy – Weronice Frodymie. Główne miejsca akcji to Warszawska Szkoła Baletowa, Opera Narodowa w Warszawie, Szkoła Baletowa i Teatr Mały w Petersburgu, Akademia Tańca Carmen de Robles w Las Palmas oraz dwa teatry Opery Berlińskiej. W finałowej scenie zarejestrowano fragmenty berlińskiej premiery baletu „The Open Square”, której autorem jest światowej sławy izraelski choreograf – Itzik Galili.

Wydarzenie poprowadzi Marcin Więcław, filmoznawca, reżyser, script doctor; współautor pomysłu i koncepcji merytorycznej Centrum Polskiego Dokumentu. Wejście na pokaz jest darmowe, miejsca nie są numerowane.

A już 21 listopada, CPK zaprasza na kolejne spotkanie, podczas którego zaprezentowany zostanie film Macieja Pisarka Solo i jego etiudę Litofon.

Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego, ul. Stefana Czarnieckiego 51

źródło: wawalove.pl

Opublikowano