Spółka kontra indywidualna działalność – co wybrać?

paragraf
Każdy przyszły przedsiębiorca staje przed ważną decyzją. Jest nią wybór formy, w której będzie prowadził własną działalność. Zarówno indywidualna firma, jak i spółka ma swoje plusy i minusy, o których warto wiedzieć.

Najbardziej popularny i najprostszy sposób na firmę jest indywidualna działalność. Nic nie ogranicza właściciela. Sam decyduje, kiedy zaczyna i kiedy kończy pracę. Jednak warto pamiętać, że dla wielu osób minusem jest to, że to właśnie on jest odpowiedzialny całym majątkiem osobistym za zobowiązania swojej firmy. Jednak dużym plusem jednoosobowej działalności jest sposób zarządzania. Prowadzenie księgowości i rozliczeń nie jest specjalnie skomplikowane. Dodatkowo nie ma żadnych wymagań w zakresie minimalnego kapitału.

Spółki osobowe

Istnieje również możliwość prowadzenia biznesu przez dwie albo więcej osób. W takiej sytuacji powinno się myśleć o spółce cywilnej albo innych, które wymienia kodeks spółek handlowych.  Spółki handlowe są najlepszym rozwiązaniem przy zakładaniu dużych przedsięwzięć. Głównie ze względu na konieczność angażowania większego kapitału. Dodatkowo obowiązują w nich o wiele bardziej rozwinięte i dostosowane do rodzaju działalności struktury organizacyjno-prawne.

Spółki kapitałowe

Wyróżnia się dwie spółki kapitałowe: z.o.o. i akcyjną. Najbardziej popularna jest z ograniczoną odpowiedzialnością. Kodeks spółek handlowych zawiera informacje, że może ona zostać utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu, który jest prawnie dopuszczalny. Warto również wiedzieć, że kapitał zakładowy takiego przedsięwzięcia powinien wynosić co najmniej 5 000 złotych, a wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 zł.

Bardziej skomplikowana jest spółka akcyjna. Zawiązać ją może jedna albo więcej osób. Dla jej statutu Kodeks Spółek Handlowych przewiduje formę aktu notarialnego. Kapitał zakładowy spółki powinien wynosić co najmniej 50 000 zł. Wartość akcji nie może być niższa niż 1 grosz.

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *