20 groszy za puszkę piwa

browar
Podatki 40 %, marketing z reklamą oraz transport 30 %, marże hurtowników handlowców i sklepów 20 %. W przybliżeniu tak wygląda rozkład kosztów zakupu puszki piwa. To dlatego płacimy blisko 3 złote w handlu detalicznym za jedno jasne pełne.

Rzeczywisty koszt surowców potrzebnych do wyprodukowania połowy litra chmielowego napoju wynosi około 20 groszy. Co prawda – w zależności od składników, jakie zostaną dobrane – koszt ten może sięgać nawet jednej złotówki. Jednak gdyby parlamentarzyści zechcieli obniżyć podatki, za gatunkowe piwo moglibyśmy zdecydowanie płacić poniżej 2 złotych.

Zarówno właściciele lokalnych browarów, jak i zarządzający tymi największymi zdają sobie sprawę z obecnego stanu finansów państwa. Niestety przyrost wiedzy w tej materii jest odwrotnie proporcjonalny do ilości spokojnego snu. Wciąż realne jest bowiem zagrożenie kolejną podwyżką akcyzy. Według specjalistów z branży piwowarskiej wzrost tego podatku mógłby doprowadzić do załamania – wartego blisko 20 mld PLN – rynku.

Piwo z kukurydzy ?

Wbrew Bawarskiemu Prawu Czystości Piwa*, producenci w ramach oszczędności, decydują się na stosowanie zamienników poszczególnych składników. Tyczy się to głównie słodu jęczmiennego, który zastępuje się tańszym grysem kukurydzianym, syropem glukozowym lub innymi surowcami.

Niestety, w tak pazernym ustroju podatkowym – jaki mamy obecnie w Polsce – piwo nierzadko robi się z kukurydzy, olej napędowy barwi na czerwono (by nie musieć płacić akcyzy), a przedsiębiorczych ludzi karze się podatkiem dochodowym za to, że im się chce.

Tymczasem przedstawiciele narodu z Wiejskiej lubujący prywatne podróże za pieniądze podatnika, wymyślają nowe podatki, by było ich stać na kolejną kadencję udawania ciężko zapracowanych.

*normy Bawarskiego Prawa Czystości nakazują stosowanie 4 składników do produkcji piwa: wody, słodu jęczmiennego (pszenicznego dla produkcji piw pszenicznych), chmielu oraz drożdży piwowarskich.
Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *