RPP czyli Rada Przewidywalna Pieniężna

RPP LUTY
W drugim dniu posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej radcy Narodowego Banku Polskiego nie zawiedli oczekiwań rynku i pozostawili referencyjną stopę procentową na niezmienionym poziomie 2,00 proc.

Powtarzając za komunikatem banku centralnego stopa lombardowa wynosi nadal 3,00 proc., stopa depozytowa 1,00, natomiast stopa redyskonta weksli 2,25 proc. Tym samym przewidywania zdecydowanej większości analityków potwierdziły się. Na 14 przepytywanych przez agencję ISBnews, aż jedenastu prognozowało taki wynik głosowania członków RPP.

Nieporadna Rada

W obliczu deflacyjnej rzeczywistości gospodarczej w Polsce, dzisiejsza decyzja gremium jest – delikatnie mówiąc – zachowawcza. Zastanawiające jest, co nie pozwala Radzie podjąć odważnej, lecz słusznej decyzji o radykalnym obcięciu stóp procentowych o 100 lub nawet 150 pkt. bazowych. Na pewno przesłanką do braku obniżki nie jest obecny poziom inflacji, a właściwie deflacji (0,5 proc.). Zwłaszcza, że cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 z tolerancją do 1 proc.

Podobno o gustach się nie rozmawia. Jednak w tym wypadku nie chodzi o osobiste preferencje, czy brak odwagi poszczególnych członków Rady. Tutaj liczby same za siebie mówią: „ciąć”

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *