„Ida” toruje sobie drogę do Oscarów

„Ida” – film Pawła Pawlikowskiego otrzymał dziś nagrodę BAFTA za najlepszy film nieanglojęzyczny. Do nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych nominowani byli również Maciej Żal i Ryszard Lenczewski – operatorzy „Idy”.

Nagroda BAFTA, uznawana powszechnie za brytyjskiego odpowiednika Oscarów, powędrowała dziś w ręce twórców polskiego filmu „Ida” Pawła Pawlikowskiego. Film już od dłuższego czasu wywołuje sporo kontrowersji i dyskusji nie tylko w Polsce ale i zagranicą. „Ida” opowiada historię nowicjuszki zakonu, która musi zmierzyć się z wiadomością o swoim żydowskim pochodzeniu i odnaleźć się w zaistniałej rzeczywistości.

Konkurentami „Idy” byli między innymi: rosyjski film „Lewiatan”  Andrieja Zwiagincewa – z którym „Ida” przegrała w starciu o Złotego Globa , „Smak curry” Ritesha Batry, „Śmieć” Stephena Daldry’ego oraz „Dwa dni, jedna noc” Jean-Pierre’a i Luca Dardenne. Polski kandydat jednak pokonał rywali i zdobył główną nagrodę. Nie jest to jedyna nagroda ostatnimi czasy. Wczoraj w Madrycie „Ida” otrzymałą nagrodę Goya za najlepszy film europejski.

Do nagrody BAFTA nominowani, za zdjęcia, byli także Maciej Żal i Ryszard Lenczewski – operatorzy „Idy”. Jednak nagrodę w kategorii zdobył Emmanuel Lubezki autor zdjęć do „Birdmana”.

Wielkimi krokami zbliża się gala Oscarów. Obecne sukcesy polskiego filmu zaostrzają apetyty wszystkich entuzjastów kina.

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *