Jeśli przegapiłeś miniony tydzień…

news
Jeśli nie miałeś czasu śledzić wiadomości mijającego tygodnia lub po prostu cię nie obchodziły ale nagle zaczęły, zapraszamy do przeczytania naszego zbioru najciekawszych wydarzeń ostatnich 5 dni.

– Skandal z podwyżkami. Dla emeryta 29 zł, dla urzędnika ZUS 3800 zł. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozdał swoim podwładnym 170 mln zł na trzynastki – donosi „Fakt”. „I nieważne, że ich zarobki przez 5 lat panowania prezesa Zbigniewa Derdziuka (53 l.) i tak wzrosły o ponad 300 zł! ” – komentuje tabloid wspominając przy tym, że najbiedniejsi emeryci dostaną raptem 29 zł podwyżki.

– Blisko 800 kont na Twitterze i Facebooku oraz 50 adresów e-mailowych należących do osób powiązanych z Państwem Islamskim przejęli hakerzy z Anonymous. Zaledwie przed miesiącem wypowiedzieli dżihadystom wojnę.

– Polscy żeglarze przy szelfie Antarktydy. Pobili rekord świata. Polska załoga dopłynęła do najdalej na południe położonego krańca żeglownych wód. W rejs ruszyła dziewięcioosobowa ekipa. Na pokładzie statku znajdują się: kapi­tan i armator Mariusz Koper, Tomasz Grala, Hanna Leniec, Michał Barasiński, Wojciech Małecki, Robert Kibart, Adam Żuchelkowski, Anna Gruszka i Mariusz Magoń.

– Myślisz o miłości w pracy i szukasz jej korzystając z aplikacji? Musisz uważać, bo jak zauważa International Business Machines Corp to czas intensywnej aktywności wielu grup hakerskich. Internetowi przestępcy mogą włamać się, przy użyciu miłosnych aplikacji, do wewnętrznej sieci twojego pracodawcy i wykraść informacje objęte tajemnicą lub szpiegować organizację, w której pracujesz.

– Strajk w JSW. Jest wstępne porozumienie, prezes zapowiada odejście. Jeśli górnicy wrócą do pracy w poniedziałek, to złożę rezygnację ze stanowiska na ręce przewodniczącego rady nadzorczej i poproszę o jej pozytywne rozpatrzenie na najbliższym posiedzeniu rady, 17 lutego – zapowiedział prezes JSW Jarosław Zagórowski. Minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz podkreślał, że poczucie odpowiedzialności za Jastrzębską Spółkę Węglową powinno spoczywać na wszystkich stronach konfliktu.

– Jeszcze w tym roku ma ruszyć Wirtualny Pawilon z Polską Żywnością, służący do sprzedaży polskich produktów spożywczych na chińskim rynku. Głównym celem tego projektu jest szybka i bezpośrednia sprzedaż naszej żywności. W dłuższym zaś okresie budowanie marki polskiej w Chinach – podkreśla Dariusz Ziemski, prezes zarządu firmy Sonall Consulting.

– Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o 50 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym – stracą prawo jazdy na trzy miesiące.To jedna z propozycji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, która znalazła się w przyjętej przez Sejm nowelizacji kodeksu karnego i innych ustaw. Prawo jazdy ma zostać odebrane bezpośrednio przez kontrolującego policjanta

– Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku osiągnęły poziom poniżej 50 dolarów za baryłkę, po danych o wzroście zapasów surowca w USA – wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec jest wyceniana po 49,86 dolarów. Z kolei Brent na giełdzie w Londynie kosztuje 55,15 dolarów za baryłkę.

– HSBC, drugi największy bank świata, pomagał swoim zamożnym klientom w uchylaniu się od płacenia podatków od pieniędzy zdeponowanych na kontach w Szwajcarii – podaje BBC. Dane 100 tys. klientów banku ujawnił były pracownik. Na liście są gwiazdy, celebryci, politycy z całego świata. Jest też 30 obywateli Polski.

– Blisko 800 kont na Twitterze i Facebooku oraz 50 adresów e-mailowych należących do osób powiązanych z Państwem Islamskim przejęli hakerzy z Anonymous. Zaledwie przed miesiącem wypowiedzieli dżihadystom wojnę.

– Nowe unijne sankcje wizowe i finansowe w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie wejdą w życie w poniedziałek, tak jak planowano, mimo wynegocjowania w Mińsku porozumienia o zawieszeniu broni – podały w czwartek unijne źródła dyplomatyczne.

– Co najmniej 19 ludzi zginęło w piątek w ataku terrorystycznym na szyicki meczet w Peszawarze na północnym zachodzie Pakistanu – poinformowały źródła medyczne.

– W 2050 roku będziemy najszybciej rozwijającym się krajem Europy.2,7 proc. rocznie – o tyle będzie wynosiła średnia stopa realnego wzrostu polskiego PKB w ciągu najbliższych 35 lat. W 2050 roku będziemy pod tym względem zajmowali pierwsze miejsce w Europie, sporo przed takimi potęgami, jak Niemcy i Rosja
– wynika z najnowszego raportu firmy doradczej PwC. Biorąc pod uwagę cały świat, najszybciej rozwijały się będą Nigeria, Wietnam i Bangladesz. Polska gospodarka będzie rosła szczególnie szybko w ciągu najbliższych pięciu lat. PwC prognozuje, że wzrost naszego PKB będzie wynosił w tym czasie średnio 3,4 proc. rocznie. Od 2021 do 2040 roku tempo spadnie do średnio 2,8 proc., zaś w latach 2041 – 2050 zwolni do około dwóch proc. rocznie.

– Bank Światowy poinformował, że w 2015 roku przekaże Ukrainie do 2 mld dolarów, przeznaczonych przede wszystkim na ochronę uboższych warstw społeczeństwa, wspieranie reform – głównie w sektorach gazowniczym i bankowym – oraz walkę z korupcją.

– Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 12,1 proc. W porównaniu do grudnia wzrosła o 0,6 pkt proc. – wynika z opublikowanych w poniedziałek szacunków resortu pracy. W styczniu zeszłego roku wynosiła 13,9 proc.Według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w urzędach pracy na koniec stycznia zarejestrowanych było 1 mln 919,5 tys. osób. To o 341 tys. mniej niż przed rokiem, ale o 94 tys. więcej niż miesiąc wcześniej.Styczeń, podobnie jak grudzień, należy do miesięcy, kiedy bezrobocie rośnie z przyczyn sezonowych. Tegoroczny wzrost jest niższy od odnotowywanego w poprzednich latach.

– Szwajcaria chce ograniczyć liczbę przyjezdnych. Projekt rządowy jest odpowiedzią na wynik referendum z 2014 roku, w którym Szwajcarzy opowiedzieli się za przywróceniem limitów dotyczących zagranicznych pracowników. Wynik głosowania negatywnym echem odbił się w Brukseli oraz w pozostałych krajach UE.

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *