Małgorzata Szumowska ze Srebrnym Niedźwiedziem!

Ostatni, gorący okres nagród filmowych i telewizyjnych, jest dość obfity w sukcesy polskich twórców. Do Idy, która otrzymała nagrodę na festiwalu w Madrycie oraz nagrodę BAFTA, dołączył film Ciało. Małgorzata Szumowska dostała za niego statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera na Berlinale.

W sobotę odbył się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Berlinale. Zalicza się do grona najbardziej prestiżowych festiwali filmowych w Europie i na świecie. Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film otrzymał Jafar Panahi za „Taxi”. Do grona nagrodzonych twórców dołączyła również polska reżyser Małgorzata Szumowska – otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia – nagrodę przyzwaną dla najlepszego reżysera – za film Ciało.

Ciało to psychologiczne spojrzenie na tematykę życia i śmierci z perspektywy osób próbujących pogodzić się ze stratą bliskiej osoby jak i ich terapeutki. Film bogaty jest w nawiązania do problemów, kt.óre obiegły zarówno Polskę jak i świat w ostatnim czasie. W rolach głównych wystąpili Janusz Gajos, Justyna Suwała oraz Maja Ostaszewska

Dla Szumowskiej nagroda na Berlinale to ogromne wyróżnienie. Dwa lata temu film W imię… również miał szansę na nagrodę, jednak w przeciwieństwie do Ciała nie został doceniony przez jurorów. Ponadto Małgorzata Szumowska jest dopiero trzecim polskim twórcą, który otrzymał to wyróżnienie (wcześniej nagrodę zdobyli Roman Polański za Autora Widmo oraz Krzysztof Kieślowski za Biały)

Film na ekranach kin będzie można zobaczyć od 6 marca.

Należy również dodać, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc z niecierpliwością czekamy na zbliżającą się galę Oscarów i miejmy nadzieję, kolejne sukcesy Idy.

fot. Hannibal Hanschke / Reuters

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.