Sebastian Ogier zwycięzcą Rajdu Szwecji

Sebastian Ogier
Dobry występ Roberta, lecz problemy techniczne nie pozwoliły powalczyć.

Rajd Szwecji dobiegł końca. Z pasjonującej walki o pierwsze miejsce pomiędzy Mikkelsenem, Ogierem i Neuvillem zwycięski wyszedł panujący mistrz świata, Sebastian Ogier. Na drugim stopniu podium ze stratą zaledwie 6,4 s. stanął Thierry Neuville, a najniższy stopień zajął Andreas Mikkelsen, ze stratą do zwycięzcy wynoszącą 39,8 s.

Jeszcze na przedostatnim odcinku specjalnym prowadził Mikkelsen przed Neuvillem i Ogier, a cała trójka mieściła się w klasyfikacji generalnej w 5 sekundach.

O wszystkim zadecydował ostatni, 21 odcinek specjalny. Mikkelsen uderzył w zaspę i przestał się liczyć w walce o pierwsze miejsce, a pomimo świetnej jazdy Neuvilla to Sebastian Ogier dojechał do mety jako pierwszy z przewagą 4,8s.

Rajd Szwecji nie był udany dla Roberta Kubicy. Pomimo dobrej jazdy i braku poważnych błędów nie udało się wejść nawet do pierwszej 10. W piątek awarii uległ układ przeniesienia napędu, przez co Robert pozostał tylko z przednim napędem. Na szczęście udało mu się dojechać do mety i naprawić samochód przed sobotnimi odcinkami specjalnymi.

W sobotę dobra jazda i nawet zwycięstwo na jednym z oesów. Niestety sędziowie dopatrzyli się nieprawidłowego ciśnienia turbosprężarki w samochodzie krakowianina. Kara dodatkowych 5 sekund była bardzo dotkliwa. W niedzielę solidna jazda i w rezultacie 20 miejsce w klasyfikacji końcowej.

„Podczas rajdu nie popełniłem wielkiego błędu. Niestety nie zdobyliśmy punktów, ale ogólnie cały rajd oceniam na plus – podsumował rajd Robert Kubica.

O wielkim pechu może mówić drugi z Polaków w Rajdzie Szwecji. Michał Sołowow wpadł w zaspę na przedostatnim odcinku specjalnym. Nie udało mu się powrócić na trasę i tym samym stracił bardzo dobre 12 miejsce w generalce. W rajdzie Szwecji walczył jeszcze jeden Polak, Jarosław Kołtun, który zajął 24 miejsce w klasyfikacji generalnej i 7 miejsce w klasyfikacji WRC 2.

Następny rajd w kalendarzu WRC, który odbędzie się w dniach 5-8 marca to Rajd Meksyku.