W razie wątpliwości co do umowy pożyczki pytać tu

pożyczka gotówkowa
Nie każdy z nas zna się na wszystkim i nie wszyscy musimy mieć fachową wiedzę. Zagadnienia prawne są problematyczne dla większości społeczeństwa, dlatego jeśli masz wątpliwości co do umowy pożyczki, to możesz skontaktować się z odpowiednimi urzędami, które udzielą Ci pomocy bez opłaty.

Po pierwsze, jeśli nie rozumiesz warunków umowy, możesz poprosić pożyczkodawcę o wyczerpujące wyjaśnienie. Jeśli nie wystarcza Ci to – nie podpisuj umowy, tylko zasięgnij porady niezależnej instytucji. Na terenie Polski są urzędy, które bezpłatnie udzielą Ci porady prawnej i konsumenckiej.

Gdzie po radę?

Możesz zgłosić się do Miejskiego lub Powiatowego Rzecznika Konsumentów. W zakresie jego zadań leży pomoc prawna konsumentom i ochrona ich interesów. Dodatkowo rzecznik ma możliwość interweniować w imieniu konsumenta, czyli Ciebie, i ma obowiązek pomóc w ewentualnym skierowaniu sprawy do sądu, a poza tym może prowadzić tę sprawę przed organami stosującymi prawo. Ponadto, biura rzeczników mogą jeszcze interweniować bezpośrednio w firmach w zakresie niedozwolonych zapisów w umowach lub nieuczciwych praktyk rynkowych. W takiej sytuacji firma musi udzielić wyczerpujących wyjaśnień, o ile nie chce zapłacić srogiej grzywny.

Dodatkowo można skorzystać z pomocy jednej z organizacji NGO (non government organisation). Mowa tutaj o Federacji Konsumentów. Jej działanie jest skupione wokół porad prawnych dla osób fizycznych. NGO-sy mogą również reprezentować konsumentów przed sądem. W Polsce wspomniana Federacja posiada 48 oddziałów, w których z pewnością znajdziesz wsparcie prawników, konsumenckich doradców oraz wolontariuszy.

Pamiętaj, że nie jesteś sam i zawsze możesz zgłosić się do specjalistów, by pomogli Ci zrozumieć wszystkie założenia umowy pożyczki.

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *