Za i przeciw karcie kredytowej

karta kredytowa
Jak wiadomo, karta umożliwia zaciągnięcie szybkiego i praktycznie bezpłatnego kredytu na okres trwający do kilku tygodni. Prawie bezpłatnego, ponieważ trzeba liczyć się z opłatą za użytkowanie karty i dodatkowymi opłatami związanymi z jej ubezpieczeniem i tym podobnymi.

Taki kawałek plastiku można otrzymać praktycznie w każdym banku. Obecnie do rzadkości należą sytuacje, że bank uzależnia wydanie karty kredytowej od posiadania konta osobistego. Oczywiście ma to swoje plusy i minusy. Zaletą jest możliwość posiadania wielu kart w tym samym momencie. Jednak taki przywilej wiążę się z pewnymi niebezpieczeństwami. Chodzi o to, że dysponując większymi możliwościami zadłużania się, ludzie łatwiej ulegają pokusom zakupowym. Często nie zdają sobie nawet sprawy, kiedy popadają w spiralę zadłużenia używając karty. Na szczęście zazwyczaj można spłacić wymagalną, minimalną kwotę (zwykle 3 – 5 proc.), a resztę rozłożyć na raty.

Szybkie pieniądze wyższe oprocentowanie

Za takie dogodności niestety trzeba płacić. Na ogół dość słono. Oprocentowanie kart kredytowych jest znacznie wyższe od oprocentowania debetu, czy kredytu odnawialnego. Tym samym miesięczne spłaty karty w niewielkiej wysokości przeznaczane są na obsługę zadłużenia, a część kapitałowa jest nienaruszona.

Oprocentowanie czy okres bezodsetkowy?

Zanim zdecydujesz się na korzystanie z karty kredytowej, zastanów się, czy będziesz ją wykorzystywał jedynie do płatności bezgotówkowych, a obciążenia na niej będą spłacane w całości po zakończeniu okresu bezodsetkowego? Czy raczej chcesz jej używać do zaciągania zobowiązania na dłuższy okres, a spłata będzie się odbywała w ratach?

Pierwsze rozwiązanie powinno cię skłonić do zbadania, jaki jest roczny koszt użytkowania karty i długość okresu bezodsetkowego. Natomiast w drugim bardziej powinno interesować Cie oprocentowanie karty.

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *