Volvo: Auta bez kierowcy już w 2017 roku

autonomiczne-auto volvo
Koncern Volvo ogłosił, że w 2017 roku na ulicy Goeteborga wyjedzie 100 w pełni autonomicznych samochodów.

Będą one za pomocą systemu kamer, radarów i czujników samodzielnie poruszać się po głównych ulicach szwedzkiej metropolii. Kontrolę nad pojazdem będzie musiał przejąć kierowca, kiedy będzie potrzeba pojechania poza główne drogi miasta lub autostrady oraz w przypadku pogorszeni się warunków pogodowych. Zgodnie z programem „Drive Me” kierowca będzie musiał siedzieć w samochodzie, lecz będzie mógł poświęcić czas na czytanie prasy lub przeglądanie Internetu.

W systemie autonomicznego kierowcy wykorzystywane będą systemy stosowane w lotnictwie oraz systemy czujników już istniejących w samochodach. Całość opierała się będzie na współpracujących ze sobą kamer, sonarów, radarów, skanerów laserowych i czujników, które będą monitorować funkcjonowanie auta oraz przestrzeń wokół samochodu, co pozwoli na bezpieczną podróż do celu.

W chwili obecnej wiele firm takich jak: Google, BMW, Mercedes Benz, Nissan, pracuje nad tym pomysłem. Włoski prototyp autonomicznego samochodu pokonał w 2010 roku trasę 13000 km, z Parmy przez Rosję i Chiny do Szanghaju, na wystawę World Expo.

Jak widać auta bez kierowców, które można było oglądać w wielu filmach science fiction już niedługo mogą zacząć jeździć po naszych ulicach. Tyko czy będą w stanie dopasować się na ulicach do naszego polskiego temperamentu?

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *