OSCARY 2015: Boyhood – niezwykły film o dorastaniu

Boyhood reżyserii Richarda Linklatera przedstawia nam historię życia chłopca od 5 do 18 roku życia. Zdjęcia do filmu były robione przez niecałe 40 dni, jednak praca nad filmem zajęła 11 lat, przez co postacie dorastają wraz ze swoimi odtwórcami.

Boyhood to przede wszystkim opowieść o dorastaniu Mansona, ale także jego bliskich. Poznajemy chłopca gdy ma 5 lat, a jego ulubionym zajęciem jest jazda na rowerze i malowanie graffiti na murach, a żegnamy się z nim kiedy jest już niemal dorosły, idzie do college’u i zaczyna samodzielne życie.

Film został nominowany do Oscara w 6 kategoriach:
  • najlepszy film
  • najlepszy aktor drugoplanowy Ethan Hawke
  • najlepsza aktorka drugoplanowa Patricia Arquette
  • najlepszy reżyser
  • najlepszy scenariusz oryginalny
  • najlepszy montaż

Reżyser opowiada nam o dorastaniu, jednak bez zbędnych elementów i bez przeginania w żadną stronę. Nie widzimy tutaj zbuntowanej młodzieży, której jedynym zajęciem są imprezy, ale nie widzimy też dzieci, które wciąż tylko siedzą w książkach, bo już mają pomysł na swoje życie, ambitne plany i muszą za wszelką cenę je zrealizować. Nic z tych rzeczy. Widzimy życie zwykłych nastolatków, którzy zmieniają się pod wpływem czasu, mody i znajomych, którzy eksperymentują na różnych etapach swojego życia i którzy z pewnością chcą coś w życiu osiągnąć, ale chyba jeszcze nie do końca wiedzą co to jest.

To, czego dokonał Richard Linklater jest wręcz niesamowite. Chciał, aby aktorzy dorastali wraz z postaciami z jego filmu, dlatego też reżyser mniej więcej raz w roku zbierał wszystkich aktorów i nakręcał kolejne sceny. Dzięki temu z łatwością mógł uchwycić klimat tych czasów, pokazać zmiany jakie przez ten czas nastąpiły. Aktorzy byli związani z tą produkcją przez 11 lat. W przypadku 20-letniego Ellara Coltrane’a, odtwórcy głównego bohatera to połowa jego życia. To właśnie u niego widać największe zmiany.

Niektórzy uważają, że film jest nudny. Fakt, nie ma wciągającej fabuły jak filmy sensacyjne, nie trzyma w napięciu jak horrory ani nie wzrusza jak komedie romantyczne. Ale jego największym plusem jest to, że pokazuje nam życie takim, jakie jest. Film jest realistycznym odzwierciedleniem rzeczywistości.

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.