OSCARY 2015: Gra tajemnic – współczesne problemy historycznego bohatera

„Gra tajemnic” to film przedstawiający historię Alana Turinga, który jednocześnie jest twórcą podstaw współczesnej informatyki, kryptologiem pracującym nad złamaniem kodu Enigmy oraz homoseksualistą.

Jest to kolejny film biograficzny, tym razem opowiadający o mężczyźnie, który jest geniuszem i osobą kochającą mężczyzn. Morten Tyldum łączy aż trzy płaszczyzny czasowe jednocześnie, co sprawia, że film staje się coraz ciekawszy. W Oscarach 2015 firm „Gra tajemnic” jest nominowany w poniższych kategoriach:

  • Najlepszy film Ido Ostrowsky, Nora Grossman, Teddy Schwarzman,
  • Najlepszy aktor pierwszoplanowy Benedict Cumberbatch,
  • Najlepsza aktorka drugoplanowa Keira Knightley,
  • Najlepszy reżyser Morten Tyldum,
  • Najlepszy scenariusz adaptowany Graham Moore,
  • Najlepsza muzyka oryginalna Alexandre Desplat,
  • Najlepsza scenografia Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald,
  • Najlepszy montaż William Goldenberg.

Już dzisiaj wieczorem możesz zobaczyć, czy film zostanie doceniony na tegorocznych Oskarach.

„Gra tajemnic” to produkcja opowiadająca o Alanie Turingu, który był twórcą nowoczesnej informatyki i zasłużonym kryptologiem pracującym nad złamaniem kodu Enigmy w czasie drugiej wojny światowej. Jednocześnie był również homoseksualistą skazanym w 1952 na przymusową kastrację chemiczną z powodu tak zwanych „czynów nieobyczajnych”, ponieważ brytyjskie prawo nie akceptowało stosunków seksualnych między mężczyznami. Wycieńczająca terapia hormonalna sprawiła, że Alan w 1953 roku popełnił samobójstwo.

Postać Turinga kino pokazuje jako historycznego i zarazem współczesnego bohatera. Jest prekursorem współczesnej informatyki, ale również ikoną walki osób homoseksualnych, która stale odbywa się na arenie nowoczesnych czasów.

Ta produkcja bez słów wątpienia jest pełna szaleństwa, geniuszu i dość ryzykowanych rozwiązań, które doskonale widać u głównego bohatera. Każdy, kto oglądał „Grę tajemnic”, przyzna, że jest to film solidnie wykonany ze wzorową konwencją. Geniusz podejmuje się zadania, w którego powodzenie nikt nie chce uwierzyć. Film pokazuje aspołeczną, narcystyczną postać, a także przemiany kultury na podstawie ostatnich lat.

Wspomniany geniusz nie jest sam. Ma swoich kolegów z pracy, którzy z obcych osób zmieniają się w przyjaciół, pomagających odnieść niesamowity sukces. Warto również wspomnieć o Joan Clarke, która jest genialną matematyczną, której mądrość i zdolności są blokowane przez patriarchalne i seksistowskie społeczeństwo, według którego nadaje się jedynie na sekretarkę.

Morten Tyldum wprowadził nietypowa narracja równocześnie na trzech różnych planach czasowych. Cała historia pracy nad rozszyfrowaniem Enigmy jest połączona z młodzieńczymi wspomnieniami Turinga i pierwszej miłości do kolegi, a także ze zdarzeniami, które doprowadziły do skazania bohatera. Na końcu dochodzi do największego triumfu oraz największego upadku. Zobacz sam, co wywołuje współczucie, a co sprawi, że poczujesz złość!

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.