Oscary 2015: Julianne Moore najlepszą aktorką pierwszoplanową

Julianne Moore zdobyła Oscara w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa za rolę w filmie „Motyl Still Alice”, gdzie wcieliła się w rolę naukowiec, u której w młodym wieku zdiagnozowano Alzheimer’a.

Aktorka była wcześniej czterokrotnie nominowana do Oscara, dwa razy w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa w filmach „Daleko od nieba” i „Koniec romansu” i dwa razy w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa w „Godziny” oraz „Boogie Night”. To pierwszy Oscar w karierze Julianne Moor.

motyl still alice.

Film ukazuje losy kobiety, która w dość młodym wieku dowiaduje się, że cierpi na chorobę Alzheimer’a. Z początku zapomina jedynie drobiazgów, imion, czasem brakuje jej słów. Z czasem jednak we własnym domu zapomina gdzie jest i nie rozpoznaje swoich najbliższych. Ze znanego i szanowanego naukowca pozostają tylko wspomnienia.

Za rolę w filmie „Motyl still Alice” Julianne Moore za najlepszą aktorkę zdobyła już Złotego Globa, Nagrodę BAFTA oraz Satelity.

Po Oscara w tej kategorii startowały jeszcze Marion Cotillard za rolę w filmie „Dwa dni, jedna noc”, Rosamund Pike z „Zaginionej dziewczyny’, Reese Witherspoon z filmu „Dzika droga” oraz Felicity Jones za rolę w filmie „Teoria wszystkiego”.

fot: Filmweb

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *