Co się zmieniło w urzędach od 1 marca?

Wczoraj 1.03 weszły w życie nowe przepisy, dzięki którym między innymi możemy zawrzeć ślub poza urzędem stanu cywilnego, możemy naszym dzieciom nadać zagraniczne imiona i od tej pory wydawane będą nowe dowody osobiste.

Ślub w wymarzonej scenerii

Chcesz wziąć ślub w pięknym ogrodzie bądź w pałacu? Teraz sami możemy zdecydować, w jakiej scenerii ma się odbyć ten wyjątkowy dzień. Musimy pamiętać tylko, aby ceremonia miała dalej uroczysty charakter i zachować zasady bezpieczeństwa uczestników obecnych na ślubie. Aby skorzystać z takiego przywileju należy wcześniej coś takiego zgłosić i uzgodnić wszystkie okoliczności. Dodatkowo za możliwość pobrania się w innej niż urząd stanu cywilnego scenerii musimy zapłacić tysiąc złotych.

Nowe dowody osobiste

Od wczoraj wydawane są też dowody osobiste z innym wzorem. Te nowe mają te same rozmiary, ale mają zdecydowanie mniej informacji niż te wydawane wcześniej. Nie będzie już informacji o naszym miejscu zameldowania. Kolor oczu i wzrost też znikną. Pojawi się też inne zdjęcie niż dotychczas – teraz nasza twarz prezentowana będzie z przodu, tak samo jak jest w paszportach. Nowe dowody osobiste mają służyć przede wszystkim identyfikacji osoby.

Zagraniczne imiona i dostęp do aktów stanu cywilnego

Zdecydowanie łatwiej będzie nam nadać dziecku zagraniczne imię. Musimy tylko pamiętać, aby imię nie było zdrobnieniem oraz żeby nie uwłaczało i nie ośmieszało dziecka. Dodatkowym plusem jest łatwy dostęp do aktów stanu cywilnego. Nie musimy już jechać po dokumenty do miasta, w którym jesteśmy zameldowani, teraz możemy je odebrać w najbliższym urzędzie.

https://www.youtube.com/watch?v=2Pk_JGqgUD8

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *