Koniec darmowych wypłat z bankomatów?

Według ostatniego raportu NBP w Polsce jest prawie 20 tysięcy bankomatów. Codziennie tysiące Polaków wypłaca jakąś kwotę w bankomacie, głównie z bankomatów „Euronet”, które stanowią około 6 tysięcy bankomatów w całej Polsce. Dlaczego akurat z tych bankomatów? Nie tylko, że jest ich najwięcej ale także, że można wypłacać z nich gotówkę bez prowizji. Ale czyżby nastał tego koniec?

W ubiegłym tygodniu jeden z największych banków w Polsce – Pekao SA, ogłosił, że od 1 maja bieżącego roku ich klienci, nie będą mogli wypłacać prowizji z bankomatów sieci „Euronet”. Do kwietnia 2016 roku prowizja za wypłaty ma wynosić 1, 49 zł. Wydawało by się nie dużo, ale jeśli ktoś na przykład wypłaca pieniądze codziennie to już nam daje 1,49*30=44,70, czyli w przybliżeniu 50 zł. To także nie jest dużo, ale mimo wszystko 50 zł na ulicy nie leży. Później owa wypłata będzie wynosić 2% wypłaconej kwoty ale nie mniej niż 5 zł miedzy innymi dla posiadaczy m.in. eurokonta mobilnego. Natomiast 4 proc. wypłacanej kwoty (minimum 6 zł) – zapłacą za każdą wypłatę klienci dawnego banku BPH oraz posiadacze kont: „optymalnego”, „aktywnego”, „aktywnego plus” i bezpłatnego konta „net”.

A co z innymi bankami?

Zapewne owa decyzja wywoła znaczne poruszenie wśród innych banków. Na razie cisza, ale biorąc pod uwagę statystykę, według której w ubiegłym roku bankom spadły przychody z tytułu prowizji bezgotówkowych, płacone przez m. in. sklepy czy punkty usługowe, korzystające z terminali płatniczych. Wcześniej odprowadzano 1,6 % kwoty, podczas gdy teraz jest to zaledwie 0,5%.

(fot. www.wikipedia.pl)

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *