Co tygodniowy komentarz do audycji Radia Sputnik

Zabójstwo Borysa Niemcowa. W kilka dni po tym tragicznym zdarzeniu Sputnik milczał na ten temat, a pierwsze wiadomości pojawiły się dopiero w poniedziałek, to jest trzy dni po tym zabójstwie. Przekazano w miarę obiektywne informacje na ten temat, taką syntezę oficjalnych przekazów, a dopiero na koniec, już w komentarzu stwierdzono, że na trumnie Niemcowa cały świat „tańczy”…

Właściwie nie ma sensu odnosić się do konkretnych wiadomości, tym samym je powtarzać i przedstawiać ponownie, do tego w czasie antenowym o wiele bardziej atrakcyjnym. Zatem lepiej wybrać konkretny, kontrowersyjny temat i prześledzić sposób jak jest przedstawiany, pokazać metodę uprawiania dziennikarstwa przez tę rozgłośnię, po prostu pokazać jak robią propagandę. Takim dobrym przykładem w mijającym tygodniu były wiadomości lub ich brak na temat zabójstwa Borysa Niemcowa.

W kilka dni po tym tragicznym zdarzeniu Sputnik milczał na ten temat, a pierwsze wiadomości pojawiły się dopiero w poniedziałek, to jest trzy dni po tym zabójstwie. Przekazano w miarę obiektywne informacje na ten temat, taką syntezę oficjalnych przekazów, a dopiero na koniec, już w komentarzu stwierdzono, że na trumnie Niemcowa cały świat „tańczy” i bezpodstawnie oskarża Putina i rząd o to, że są odpowiedzialni za to zabójstwo.

Usłyszeliśmy, że „tańczymy” na trumnie Borysa Niemcowa, wykorzystując wielką tragedię do tego by zaatakować Putina, a tak się w cywilizowanym świecie nie powinno postępować. Stali się moralistami, nie stawiają   zasadniczych pytań cisnących się w oczywisty sposób, jak to – dlaczego policja przyjechała po 10 minutach, mimo że to najbardziej pilnowane miejsce w Rosji, a najbliższy posterunek jest o 200 metrów od miejsca zbrodni, dalej, dlaczego nie ma pełnego zapisu z monitoringu tego zdarzenia, mimo że jest tam kilkanaście kamer monitorujących całą dobę te okolice, dlaczego nagle, na dwie godziny monitoring był wyłączony, dlaczego nagle pojawił się samochód odśnieżający, mimo,że nie padał śnieg, zatrzymał się właśnie tam i zasłonił moment strzałów, a na moście pojawiło się kilka takich samych, w tym samym kolorze pojazdów?

To przypadki, czy logiczny ciąg zdarzeń w dobrze zorganizowanej akcji służb. Takich pytań zadawano w tych dniach setki, cały świat zastanawiał się jak mogło dojść do tej zbrodni, w tym właśnie miejscu etc. Te dociekania, te oczywiste pytania nie ciekawią prezenterów Sputnika, zaś tych, którzy te pytania stawiają i dociekają nazywają „tancerzami” na trumnie Niemcowa. To znana w propagandzie metoda, podać informację, pominąć trudne wątki i zaatakować innych, oskarżyć o jakąś niecność i odwrócić uwagę od istoty sprawy, cały propaganda PRL-u i innych komunistycznych służb na tym polegała, mówić o sprawie tak by nie wyjaśnić, ba nawet pominąć istotę sprawy, bagatelizować ważne wątki i odwrócić całkowicie uwagę atakując tych dociekliwych, oskarżając o coś niegodziwego.

Niby powiedziano o sprawie, temat zaistniał, ale kompletnie pominięto istotę sprawy i przedstawiono ją w krzywym zwierciadle. Rosjanie robią to na co dzień w swojej krajowej propagandzie, jak mówią znawcy problemu, kompletnie wyprali mózgi narodowi. Na zewnątrz robią to samo, jedynie bardziej subtelnie, w wersji bardziej zjadliwej. Albo przemilczają daną wiadomość, albo ją w taki wypreparowany, tendencyjny sposób przedstawiają licząc na bezmyślność i naiwność słuchacza.

My, pokolenie starsze pamiętamy te metody z minionego okresu, czasu cenzury i potrafimy czytać między wierszami, nie dajemy łapać się na taki przekaz, ale mniej wyrobieni słuchacze, a zwłaszcza ludzie młodzi nie znający tamtych czasów, przyzwyczajeni do „normalności”, mogą być wprowadzani w błąd takim przekazem, dlatego musimy te metody demaskować i pokazywać prawdę. Demaskować takie metody i wyjaśniać istotę sprawy, to jest czas informacyjnej wojny propagandowej ze strony Rosji .

Piotr Fogler

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *