F1: Zapowiedź GP Australii

Tor Albert Park
źródło: antypody.info
Już w najbliższą niedzielę odbędzie się długo oczekiwany, pierwszy wyścig Formuły 1 sezonu 2015.

Jak co roku inauguracja sezony odbywa się na ulicznym torze Albert Park w Melbourne. To już 31 GP Australii w Formule 1 i 20 na torze Albert Park. Tor ma 5,303 km długości, a zawodnicy pokonają go 58 razy. Tor ma 16 zakrętów. Najszybsze okrążenie należy do Nico Rosberga, który w ubiegłym sezonie przejechał okrążenie toru bolidem Mercedesa w czasie 1:32,478. Tor gości bolidy Formuły 1 od 1996 roku, kiedy GP Australii przeniosło się z toru Adelaide.

Tor nie należy do najłatwiejszych, a słabe nagumowanie toru na początku weekendu powoduje, że niezwykle trudno znaleźć właściwe ustawienia bolidu, gdyż warunki na torze zmieniają się cały czas. Brak wybetonowanych poboczy, tak charakterystycznych dla nowych torów oraz żwirowe pułapki powoduje, że każdy błąd zawodnika może skończyć się wyeliminowaniem z wyścigu. Również pogoda może zaskoczyć zespoły, bo zwykle słoneczna i ciepła pogoda może zmienić się w wyścig deszczowy. Tak stało się w 2010 roku, kiedy to dzięki odważnej strategii i w strugach deszczu Jenson Button w McLarenie wygrał przed Kubicą i Felipe Massą.

W ubiegłym roku zawodnicy Mercedesa nie dali przeciwnikom żadnych szans. Ich bolidy były o klasę lepsze od przeciwników. Wygrał Nico Rossberg i tylko przez awarię bolidu drugi kierowca Mercedesa, Lewis Hamilton nie stanął na podium. W tym roku nie można zapominać o zawodnikach Williamsa i Ferrari. Ich zespoły wykonały doskonałą pracę w testach przedsezonowych, lecz faworytami pozostają zawodnicy Mercedesa

W tym roku synoptycy zapowiadają słoneczny weekend. Temperatura w Melbourne ma się wahać od 22 do 27 stopni Celsjusza, a wiatr nie przekraczający 20 km/h.

Bardzo smutną dla fanów królowej wyścigów samochodowych informacją jest to, że w tym roku Polsat nie dograł jeszcze transmisji z wyścigów, tak więc dla fanów zostaje tylko RTL, który przerywa transmisje reklamami, albo płatny kanał Sky Sports F1. Obydwa kanały na satelicie Astra.

GP Australii:

Piątek, 13.03:

Godzina 2:30 – Pierwsza sesja treningowa

Godzina 6:30 – Druga sesja treningowa

Sobota, 14.03:

Godzina 4:00 – Trzecia sesja treningowa

Godzina 7:00 – Sesja Kwalifikacyjna

Niedziela, 15.03:

Godzina 6:00 – Wyścig o Grand Prix Australii

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *