Pudzian w habicie ! – Sąsiady, film w kinach od 19 marca

19 marca powracający na ekrany mistrz polskiego kina – Grzegorz  Królikiewicz wyruszy w trasę po Polsce wraz ze swoim najnowszym filmem „Sąsiady”. W ciągu 5 dni spotka się z widzami w  Łodzi, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu.

Po 20 latach nieobecności, Grzegorz Królikiewicz powraca na wielkie ekrany ze swoim najnowszym filmem „Sąsiady”. W rolach głównych bezprecedensowy zestaw gwiazd kina, muzyki i sportu. W „Sąsiadach” z aktorskimi wyzwaniami z najwyższej półki zmierzyli się bowiem Anna Mucha, Katarzyna Herman, Jacek Poniedziałek, Piotr Głowacki, Ewa Błaszczyk, Lech Dyblik, Ewa Dałkowska, słynny strongman Mariusz Pudzianowski oraz wybitny pieśniarz i kompozytor Marek Dyjak. Już 19 marca reżyser wyruszy w trasę po Polsce. W pięciu miastach odbędą się specjalne projekcje filmu, po których widownia będzie mogła spotkać się z reżyserem i podyskutować o jego najnowszym obrazie.

 

Poniżej prezentujemy dokładne kalendarium projekcji „Sąsiadów” i następujących po nich spotkań z Grzegorzem Królikiewiczem. Pokazy są biletowane i dostępne dla publiczności.

19.03 Łódź –  kino Charlie, godz. 19:00

20.03 Kraków – kino Pod Baranami, godz. 19:00

21.03 Katowice  – kino Światowid, godz. 17:00

22.03 Wrocław  – kino Nowe Horyzonty, g. 19:00

23.03 Poznań – kino Rialto, g. 19:00

„Sąsiady” w kinach od 20 marca
pudzian2
„Sąsiady”, reż. Grzegorz Królikiewicz, rok prod. 2014, fot. Jacek Łukasiewicz ©SF KADR

Film producentów „Rewersu”, „Sali samobójców” i „Jesteś Bogiem”.

Wielki powrót wizjonerskiego i awangardowego reżysera Grzegorza Królikiewicza, stawianego przez światową krytykę na równi z Bressonem i Bergmanem. Twórca „Na wylot” (1992) i „Przypadku Pekosińskiego”, za który zdobył Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni w 1993 roku, inspirował całe pokolenia filmowców i jest autorem najbardziej oryginalnego stylu w polskim kinie. Klimatyczne tło muzyczne „Sąsiadów” tworzą ballady Marka Dyjaka. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Krzysztof Ptak („Papusza”, „Jasminum”, „Edi”, „Dom zły”). Scenariusz powstał na podstawie książki pisarza i poety Adriana Markowskiego.

pudzian3„Sąsiady”, reż. Grzegorz Królikiewicz, rok prod. 2014, fot. Jacek Łukasiewicz ©SF KADR
Z pozoru zwyczajna łódzka kamienica kryje w sobie wiele tajemnic. Zaglądamy do kolejnych mieszkań, w których toczą się niesamowite historie. W jednym z nich muskularny ksiądz (Mariusz Pudzianowski) odwiedza po kolędzie kobietę uprawiającą „najstarszy zawód świata” (Anna Mucha). W drugim lokalu mąż (Jacek Poniedziałek) udaje, że bije swoją żonę (Katarzyna Herman), aby zaimponować sąsiadom. Z kolejki po świąteczne karpie ludzie wychodzą ze znoszącymi pisanki królikami wielkanocnymi, akobieta o dwóch sercach oddaje jedno z nich swojemu partnerowi. Na ostatnim piętrze ktoś zamierza wyskoczyć przez okno… a może już to zrobił i zdążył wrócić?
pudzian4„Sąsiady”, reż. Grzegorz Królikiewicz, rok prod. 2014, fot. Jacek Łukasiewicz ©SF KADR
„Sąsiady” – nowy film fabularny Grzegorza Królikiewicza to powrót reżysera do kin po niemal 20 latach. Autor legendarnych tytułów: „Na wylot” i „Przypadek Pekosińskiego” opowiada o życiu łódzkiej kamienicy – „famuły”. Famuły to budynki mieszkalne budowane dla robotników fabryk od końca XIX wieku, małe, ze wspólnymi toaletami na korytarzu. Dziś w większości zamieszkane przez najbiedniejszych, z wyglądu podobne są do śląskich familoków. „Sąsiady” to portret ludzi wykluczonych z kultury, z głównych nurtów życia społecznego. Reżyser podkreśla, że zależy mu na pokazaniu cierpienia, nadziei i poświęcenia osób żyjących na marginesie rzeczywistości.
pudzian6PLAKAT

Gatunek: komedia/dramat/obyczajowy

Produkcja: Polska 2014

Reżyseria i scenariusz: Grzegorz Królikiewicz („Przypadek Pekosińskiego”, „Na wylot”)

Obsada: Anna Mucha („Och, Karol 2”, „Chłopaki nie płaczą”), Mariusz Pudzianowski, Katarzyna Herman („Płynące wieżowce”, „Wszystko, co kocham”, „Oszukane”), Piotr Głowacki („80 milionów”, „Dziewczyna z szafy”), Ewa Błaszczyk („Nic śmiesznego”, „Mistyfikacja”), Jacek Poniedziałek („Boisko bezdomnych”, „Rewers”), Lech Dyblik („Drogówka”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”), Ewa Dałkowska („Korczak”, „Noce i dnie”, „Skazany na bluesa”),  Sławomir Sulej („Nic śmiesznego”, „Kiler”, „Poranek kojota”), Agnieszka Posiadlik („Bejbi blues”, „Zero”, „80 milionów”), Sandra Korzeniak („Hiszpanka”), Marek Dyjak

 
Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *