Piątek trzynastego a nauka

Piątek 13… pechowy dzień podczas którego kumulują się wszystkie nieszczęścia. Skąd się wziął i co o pechu mówi nauka?

Zacznijmy od genezy. Przekonanie o pechowości 13 dnia wypadającego w piątek pojawiło się dopiero w XX wieku. Istnieją jedynie przypuszczenia skąd się wzięło to połączenie. Mówi się, iż 13 października (piątek) 1307 aresztowano Templariuszy i zostali pomówieni przez ówczesnego króla Francji Filipa IV o najróżniejsze świństwa od herezji po sodomię skończywszy. Możliwe również, iż piątek to pechowy dzień gdyż tego dnia ukrzyżowano Jezusa i jest dniem żałoby i postu. W islamie piątek to dzień tygodnia w którym ma nadejść koniec świata.

Pecha w liczbie „13” można się doszukiwać również w wielu źródłach. Jest to liczba następująca po 12 która jest kojarzona z równowagą i doskonałością już od czasów Babilonu. Egipcjanie wierzyli, że życie składa się z 13 elementów a ostatnim, jak można się domyślić, jest śmierć. Stąd szybko stała się symbolem zła i uosobieniem lęków.

Ważne dla badaczy jest fakt, że piątek 13 nie jest uniwersalnie pechowym dniem dla całej ludzkości. W Grecji, Rumunii oraz Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego. 13 jako liczba pechowa również nie sprawdza się w wielu kulturach. W Chinach pechowa jest liczba 4, w Japonii 9. We Włoszech zdarzyć się może iż nie uświadczymy w hotelu pokoju o numerze 17 z powodu pechowości tej liczby. W Afganistanie nielubiana jest liczba 39 gdyż w wymowie oznacza „zdechła krowa”. W Afgańskim slangu 39 oznacza również alfonsa… co kraj to obyczaj.

Tak więc nie ma czegoś takiego jak obiektywnie pechowa liczba lub dzień a nawet wydarzenie. Czy więc właśnie zaprzeczyłem naukowo istnieniu pecha? Tu sprawa się komplikuję i zaskoczę wiele osób ponieważ pech jest naukowo udowodniony! Tworzono badania pechowców i stwierdzono iż takie osoby, które częściej ulegają wypadkom i dziwnym zbiegom okoliczności istnieją. Również piątek 13 w wielu krajach niesie ze sobą większa ryzyko różnych zjawisk niż inne dni. Przykładowo w Polsce w piątki 13 doliczono się więcej kolizji i wypadków drogowych niż w inne piątkowe dni.

Dla badacza jednak ważniejsze od samego występowania zjawiska jest zrozumienie jego natury. Tu sprawa zaczyna się wyjaśniać. Tworzymy własną rzeczywistość po przez nasze poglądy, filtry spostrzegania rzeczywistości i oceny. Działają tu takie mechanizmy jak choćby samospełniająca się przepowiednia. Gdy jesteśmy o czymś przekonani z góry tego wypatrujemy, łatwiej dopasowujemy każde wydarzenie pod to przekonanie, czasem wręcz podświadomie do niego dążymy.

Zjawisko to potrafi być naprawdę dotkliwe w skutkach ponieważ działa na dużą skalę. Dr. Donalda Dosseya amerykański naukowiec z Instytutu Fobii i Zarządzania Stresem w Ashville od 20 lat bada to zagadnienie. Według jego badań w tym dniu gospodarka Stanów Zjednoczonych ponosi straty w wysokości około 900 milionów dolarów. Przyczyną nie jest jednak pech a spadek produktywności którego fundamentem jest wiara w pechowość owego dnia.

Tak właśnie wiarą tworzymy swój los. Łęk przed piątkiem trzynastego jest na tyle popularną formą przypadłości, że doczekał się własnej nazwy nadanej przez Dossey – zwany jest paraskewidekatriafobią. Na szczęście są również metody „chronienia się” przed pechem. Ludzie od niepamiętnych czasów sięgają po obrządki magiczne, rytuały religijne oraz talizmany.

Są one do pewnego poziomu skuteczne ale leczą iluzję i błędne przekonania innymi iluzjami i błędnymi przekonaniami. Osobiście kierowałbym na pracę z Coachem, zmianę przekonań a nawet hipnozę. Jeżeli jednak na szybko potrzebujesz „oczyścić” się z pecha polecam prosty rytuał o udowodnionym naukowo działaniu… umyj ręce. Mocniejszą wersją tego obrządku może być przykładowo kąpiel. Od dawna wiadomo, że czystość fizyczna wiąże się silnie z czystością moralną (mentalną). Nie inaczej jest również przy pechu. Umycie rąk odczuwane jest jak symboliczne zmycie z siebie nieszczęścia (uwaga ewentualnego szczęścia również!).

Wykąp się dobrze, ubierz ładnie i z uśmiechem na twarzy ruszaj w świat. Zapowiada się wspaniały dzień : )

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *