Legionowo: Bezdomne zwierzęta będą objęte opieką

Podczas ostatniej sesji rady Miasta, która miała miejsce 25.03 przyjęto uchwałę dotyczącą „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na ternie Gminy Miejskiej Legionowo”.

Akcja przede wszystkim ma celu zmniejszyć liczbę zwierząt bezdomnych na terenie gminy, ale też uświadomić właścicieli zwierząt, jakie są ich prawa i obowiązki. Takie działania już pozytywnie wpływają na nasz rejon. Bezdomne psy trafiają do schronisk, a Urząd Miasta zapewnia im odpchlenia, chipowanie, odrobaczenie, kastracje czy pomoc weterynaryjną w przypadku nagłych wypadków. Dodatkowo zapewnia im też karmę.

Domy tymczasowe dla bezdomnych zwierząt

W pomoc bezdomnym zwierzakom angażują się też harcerze. To oni poszerzają bazę domów tymczasowych, dzięki czemu bezdomne psy nie trafiają do schroniska – do momentu, w którym ktoś nie podejmie się przygarnięcia są pod opieką innych osób. W działanie na rzecz zwierząt włącza się też Straż Miejska. Organizowane są też akcje edukacyjne czy adopcyjne. Straż Miejsca dodatkowo zajmuje się likwidowanie pseudohodowli a także sprawdza wszystkie zgłoszenia dotyczące znęcania się nad zwierzętami.

Podsumowanie roku 2014 i plany na 2015

W zeszłym roku do schronisk przybyło 87 bezdomnych zwierzaków, wszystkie z nich przy pomocy Urzędu Miasta zostały wysterylizowane, a aż 64 znalazły nowych właścicieli. W tym roku 320 800 zł przeznaczono miedzy innymi na sterylizacje, kastrację i leczenie zwierzaków, a także na przyjęcie ich do schroniska, 22 800 zł przeznaczono na karmę dla bezdomnych zwierząt, którymi opiekują się wolontariusze, a 6 000 zł zarezerwowano na mikroprocesory do chipowania.

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *