Legionowo: Nowa „roślinność” w legionowskim lesie

Już przy samym wejściu do legionowskiego lasu można się pomylić czy jednak nie trafiło się na wysypisko śmieci. Legionowski las wygląda na coraz bardziej zapuszczony i zaśmiecony.

Niestety las niedaleko Szkoły Podstawowej nr 1 jest coraz bardziej zapuszczony jeśli chodzi o poziom zaśmiecenia. Widać, że od dłuższego czasu nikt w nim nie sprzątał. Dlaczego? Prawdopodobnie nie ma kto tego zrobić. W naszym lesie można znaleźć takie okazy nowej „roślinności” jak puszki po piwie, opakowania po papierosach, plastikowe elementy różnych urządzeń oraz hit ponieważ tego można znaleźć jak najwięcej – opakowania po prażynkach. Niestety bardzo często mieszkańcy jak i goście naszego miasta nie potrafią uszanować Matki Natury. Strach puścić swojego czworonoga po lesie by nie martwić się czy nie wejdzie w jakąś pozostałość po trunku nisko lub wysokoprocentowym bo takie też się zdarzały.

Kary za takie zaśmiecanie środowiska są dość wysokie jak na średnie zarobki Polaków, lecz to najwidoczniej nie jest problemem dla obywateli. Za zaśmiecanie środowiska można otrzymać mandat od 500 do 1000 zł (art. 96 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia). Jeśli zaś sprawa trafi do sądu grodzkiego kara może dość od kwoty 20 do 5000 zł. Wszystkie takie występki nie pozwalają myśleć o najbliższej przyszłość jeśli chodzi o legionowski las. Ludzie tak bardzo walczą z globalnym ociepleniem a nie potrafią zadbać o las we własnym mieście. Nie chodzi tu o regularnym sprzątaniu, lecz o to żeby po prostu danego papierka, butelki czy plastikowej paczki nie wyrzucać w lesie.

Tu chodzi jedynie o moralny spokój. Niestety wielu ludzi nie obchodzi to, że przez takie oto lasy człowiek może normalnie funkcjonować na co dzień. Oto zestawienie jak w przyrodzie rozkładają się następujące odpadki zostawiane przez ludzi:

– butelki szklane 1 000 000 lat,
– puszki aluminiowe od 80-100 lat do 200-400 lat,
– plastiki 100-1000 lat,
– torby plastikowe 10-20 lat,
– stosowane powszechnie woreczki jednorazowe 250-300 lat,
– gumowa opona 50-80 lat,
– papier pokryty plastikiem 5 lat.
– niedopałki papierosów 1-5 lat.

Zdjęcia z zaśmieconego legionowskiego lasu:

fot. Marcin Koryń

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *