Most Pamięci – Patriotyczne rozpoczęcie sezonu motocyklowego

Już w najbliższą sobotę odbędzie się XII Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Jest to jeden z eventów organizowanych w ramach Mostu Pamięci. Motocykliści tegorocznego zlotu wyruszą w sobotę wieczorem, 18 kwietnia,  by dotrzeć na Mszę Św. na Jasnogórskich Błoniach.

XII Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego jest to rozpoczęcie sezonu motocyklowego organizowane przez Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Jest to jedna z wielu imprez inicjowanych przez Stowarzyszenie, którego misją jest nie tylko zrzeszanie motocyklistów ale również niesienie pamięci i prawdy historycznej. Stowarzyszenie w ten sposób stało się w pewnym sensie „Instytucją Pamięci”.

Zlot rozpocznie się 18 kwietnia o godzinie 16:00. Zbiórka uczestników zaplanowana jest przy pomniku Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego skąd nastąpi przejazd pod pomnik Komendanta Stanisława Sojczyńskiego Warszyca gdzie motocykliści złożą wieniec i zapalą symboliczny znicz.

19 kwietnia o świcie motocykliści wyjadą z Przeprośnej Górki w stronę Jasnej Góry, gdzie odbędzie się parada motocykli, poświęcenie pojazdów oraz Msza Święta pod przewodnictwem Jego Eminencji Abp Tadeusza Kondrusiewicza – Metropolity Mińsko-Mochylewskiego. Jak co roku motocykliści przywiozą ze sobą zabawki dla dzieci z sierocińców w Polsce i na Kresach Rzeczypospolitej. Będzie również przeprowadzona kwesta na rzecz Kresowian.

Stowarzyszenie patronuje różnorodnym inicjatywom mającym na celu upamiętnienie Zbrodni Katyńskiej. Jednak głównym przedsięwzięciem jest organizowany w tym roku już po raz piętnasty Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Rozpoczyna się on 22 sierpnia i wyruszy szlakiem polskiego oręża, zwycięstw i klęsk Polaków. Motocykliści odwiedzą miejsca zbrodni komunistycznych i niemieckich. zbrodni Litwinów na służbie niemieckiej i UPA – na Kresach Rzeczypospolitej. Rajd odwiedzi również miejsca pamięci szlachetnych Rosjan, Ukraińców, Białorusinów i Litwinów, mordowanych w równie okrutny sposób.

Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński jest ważnym nośnikiem Pamięci, która to nie powinna dzielić, ale łączyć. W związku z tym na motocyklach wywieszane są dwie flagi – polska i kraju, przez który Rajd przejeżdża. Przesłanie Rajdu to: Kocham Polskę. I Ty ją kochaj. To nie tylko informacja – to „bomba medialna” o Zbrodni Katyńskiej – na trasie rajdu: w Polsce, Rosji, na Białorusi i Ukrainie. Po kilkunastu latach na trasie „wszyscy już wiedzą” o Zbrodni Katyńskiej, a zrozumienie, pomoc i życzliwość spotykanych w drodze Białorusinów, Rosjan i Ukraińców budzi bardzo ciepłe uczucia, pomagając przełamywać funkcjonujące stereotypy.

Wszystkich zainteresowanych XII Zlotem Gwiaździstym im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, XV Międzynarodowym Motocyklowym Rajdem Katyńskim i innymi inicjatywami Stowarzyszenia zapraszamy na stronę http://www.rajdkatynski.net/rajd-katynski/o-rajdzie.html .

jasna_gora_2015_plakat

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *