Wieliszew: najnowsze technologie

W Wieliszewie od pewnego czasu działa Instytut Chirurgii Cybernetycznej. To właśnie tam wielu pacjentów zmaga się z nowotworem. W owym centrum działa także najnowsza technologia do wali z chorobą, a mianowicie nóż cybernetyczny – CyberKnife.

Od kilku tygodni Centrum Onkologii zaczęło współpracę z Instytutem Chirurgii Cybernetycznej z Wieliszewa. Dzięki temu jego pacjenci będą mogli być częściej leczeni jedną z najnowszych technologi – nożem cybernetycznym – CyberKnife.

Jak z nowotworem walczy CyberKnife?

Otóż CyberKnife, niszczy guz dużą dawką promieniowania jonizującego, powodując martwicę chorych komórek. Dodatkowo wyposażony jest w urządzenie celujące, które śledzi, miejsce, w którym znajduje się guz. Gdy guz się przesuwa, CyberKnife sam się ustawia i rozpoczyna naświetlanie w nowym miejscu.

Jakie nowotwory zwalcza CyberKnife? złośliwych mózgu

Najbardziej sprawdza się w walce z nowotworem:

  • rdzenia
  • kręgosłupa
  • prostaty
  • płuc
  • wątroby
  • trzustki
  • nerwiakach nerwu słuchowego

Jednak do stosowania tej technologii jest jeden warunek. Guz może mieć maksymalnie 4 centymetry i nie może być rozlany. Jeżeli, któryś z warunków jest niespełniony, wtedy nie można korzystać z tej technologii.

CyberKnife  już od 3 lat działa w wieliszewskiej klinice, jednak z powodu braku dofinansowania przez NFZ, była możliwość tylko leczenia prywatnego, dlatego wykonano tylko 340 zabiegów w ciągu tych lat.  Jednak teraz Instytut Chirurgii Cybernetycznej będzie w stanie przyjąć 40 pacjentów miesięcznie. Teraz fundusz pokryje znaczną część zabiegu.

W Polsce prócz Wieliszewa, ten nowoczesny sprzęt  mają jeszcze tylko w 2 miejscach: Centrum Onkologii w Gliwicach i Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu.

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *