Legionowo: odwiedziny w Ravensbrück

Nasza historia jest niezwykle bogata w ciężkie doświadczenia historyczne. Między innymi te z czasów II wojny światowej, gdzie wiele Polaków  – w tym kobiet, było przetrzymywanych w obozach koncentracyjnych. Kilka osób z Legionowa uczestniczyło ostatnio w obchodach wyzwolenia jednego z obozów.

Jaki obóz odwiedzono?

Reprezentację z Legionowa stanowiła dziewięcioosobowa grupa uczniów Gimnazjum nr 4 im. A. Kamińskiego w Legionowie. Odwiedzili oni Ravensbrück. Był obóz koncentracyjny dla kobiet w III Rzeszy założony w 1939 roku w pobliżu miejscowości Füerstenberg w Brandenburgii. Był on miejscem kaźni około 150 tys. kobiet i mężczyzn, z ponad 40 narodów. Zmarło w nim ponad 25 tys. kobiet i ok. 2,5 tys. mężczyzn. Wśród uwięzionych było od 30 do 40 tys. Polek, z których ok. 17 tys. zginęło.

Dlaczego akurat teraz odwiedzili ten obóz?

Legionowianie uczestniczyli w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Ravensbrück (17-20.04). Była to nagroda za realizację projektu:„O tym nie można zapomnieć – spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów”.

Oprócz naszych mieszkańców na miejscu Polskę reprezentowała także Anna Komorowska – 1 dama RP.

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *