Wołomin: podwójny hołd

Już dziś przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Wołominie odbędzie się uroczystość upamiętniająca Henryka Konstantego Woyciechowskiego – założyciela Wołomina. 

Początek wydarzenia zaplanowany jest na  godz. 17.30. Odbędzie się ono przed budynkiem Urzędu Miejskiego. Wcześniej władze miasta odwiedzą cmentarz w Kobyłce, gdzie spoczywają szczątki byłego wiceburmistrza miasta.

Kim był Henryk Konstanty Woyciechowski?

Najkrócej można powiedzieć, że był najważniejsza osobą w historii Wołomina. Ze jego przeszłości należy na pewno wspomnieć o jego walce w powstaniu styczniowym, ale przede wszystkim w roku 1896 zakupił dobra wołomińskie i na ich części rozplanował założenia urbanistyczne przyszłego miasta. Na kartach historii zapisał się jako założyciel.

Dziś mija także 80. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego, który nadal Wołominowi prawa miejskie w 1919 roku. Delegacja z Wołomina uda się pod pomnik „Obrońcom Ojczyzny 1920”, gdzie zostanie wspomniany ten wielki patriota i Polak, który nierozerwalnie zapisał się na kartach historii naszego kraju.

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *