Legionowo:3 Dzień Festiwalu Maska

Legionowo:3 Dzień Festiwalu Maska

Festiwal Teatralny Maska 2015 już za nami – 26 maja, w ostatni dzień imprezy, na deskach sceny sali widowiskowej w legionowskim ratuszu wystąpiły cztery grupy teatralne.

Klasa I a gimnazjum zaprezentowała się w spektaklu „Chodź, człowieku! Coś ci powiem”. W biało-czarnej scenerii gimnazjaliści wyrażali swój niepokój o losy świata, recytując fragmenty wierszy  Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej i innych znakomitych poetów współczesnych. Montaż poetycko-muzyczny – z muzyką na przemian niepokojącą i refleksyjną oraz teledyskiem ukazującym cierpienie i bolączki współczesnego świata: biedę, choroby, wyzysk ekonomiczny, rasizm – przygotowany przez Ia wraz z wychowawczynią panią Jolantą Jaros pozostanie na dłużej w naszej pamięci ze względu na swoje głębokie przesłanie.

Następna w kolejności wystąpiła kuźnia teatralna „U Melpomeny” prowadzona pod kierunkiem pań Eweliny Dylskiej i Marty Banaszek. Dzieci przygotowały przedstawienie „Dorotka kontra Dorotka” na podstawie baśni braci Grimm pt. „Pani Zamieć”. W bajkowej scenerii, w której roiło się od skrzatów, zwierzątek i gwiazdeczek, dwie Dorotki – dobra i zła – w tajemniczych okolicznościach trafiły do domu dobrej gospodyni, która za ich pracę i uprzejmość odpowiednio je nagrodziła. Melodie ludowe, zagrane przez panie Justynę Górską-Guzik i Joannę Jaworską (skrzypce) oraz ucznia klasy V Michała Pyrcaka (akordeon) wprowadziły nas w folkowy klimat. Gościnnie w przedstawieniu wystąpił uczeń klasy III Hubert Karpiesiuk w roli narratora-krasnoludka, a w wykonaniu dekoracji pomogli rodzice dzieci uczęszczających na zajęcia teatralne oraz pani Lilia Kubień.

Przedostatni spektakl pt. „Kraina lodu” wystawiła klasa Ib gimnazjum. Przedstawienie oparto na popularnej bajce Walta Disneya o tym samym tytule, a pomysłodawczyniami były uczennice Ada Kazimierska i Dominika Kołtek. W wykonaniu pomogli uczniowie Ib gimnazjum i kilka uczennic klas piątych ze szkoły w Jabłonnie. Warto wspomnieć, że wśród aktorów było tylko dwóch chłopców, więc dziewczęta musiały wcielić się również w role męskie. Spektakl o losach królewskich sióstr Anny i Elsy utrzymany był w konwencji musicalu. Uczennice śpiewające piosenki „Mam tę moc”, „Ulepimy dziś bałwana” i „Pierwszy raz jak sięga pamięć” zachwyciły widownię  perfekcyjnym wykonaniem.

Festiwal teatralny zakończył występ II klasy gimnazjum ze szkoły w Legionowie. Uczniowie pod kierunkiem pani Anity Makuszewskiej zaprezentowali się w spektaklu pt. „Historia Phila i Estelli”, opartym na prozie Karola Dickensa. W pięknych kostiumach stylizowanych na XIX wiek gimnazjaliści wykreowali na scenie wizję świata, w którym obowiązywały jasne moralne podziały, gdzie dobro zostało nagrodzone, czyste serca zwyciężyły, marzenia się spełniły, a dobre uczynki zostały po wielu latach nagrodzone. Całość dopełniła znakomita muzyka i dopracowane układy choreograficzne.

Przypomnijmy – tematem tegorocznego Festiwalu Teatralnego Maska była uprzejmość, w której odnajdziemy zarówno wdzięk, jak i korzyść.
„Proszę, dziękuję, przepraszam” – nauka tych magicznych słów może dać nam tak wiele za tak niewiele. Uprzejmość zjednuje serca innych ludzi i pozwala żyć szczęśliwie. Z tegorocznego festiwalu można  wysnuć jeszcze jeden wniosek – warto umieć nie tylko brać, ale także dawać. (mb)

Tekst;Marta Banaszek maska 2 maska 1

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.