Wakacyjne wyprawy pod znakiem kuchni regionalnych

Ulubione krajowe kierunki wakacyjnych podróży to oczywiście południe Polski z górami, północ z morzem oraz Mazury, ale i pozostałe regiony mają swoich miłośników. Po obraniu kierunku wyprawy pozostają kwestie nie mniej ważne – wyszukanie noclegu i miejsca, w którym będziemy jeść posiłki.

Jadanie poza domem w Polsce nie jest jeszcze tak popularne jak w innych krajach, ale według raportu „Polska na talerzu 2015” firmy Makro Cash & Carry już 15% pytanych deklaruje, że robi to regularnie. Tendencja jest wzrostowa, a okazję do zjedzenia posiłku w restauracji stanowią uroczystości rodzinne i towarzyskie oraz wyjazdy, również wakacyjne.

Poznać region i lokalną kuchnię – najpopularniejsze kuchnie w Polsce

Podczas wakacyjnych wyjazdów lubimy zwiedzać (56%), poznawać nowe kultury (45%) i nowych ludzi (32%). Próbowanie tradycyjnych potraw charakterystycznych dla danego miejsca również stanowi element poznawania innych regionów, zwłaszcza w obliczu rosnącej popularności nurtu slow food. Stanowi on przeciwwagę dla jedzenia typu fast food i opiera się na idei promowania tradycyjnej kuchni z daniami złożonymi z lokalnych składników. Oczywiste więc wydaje się, że podczas zwiedzania poszczególnych regionów kraju warto spróbować też oryginalnych miejscowych specjałów: wielkopolskiej czerniny i potraw z kartofli, śledzi w różnych postaciach nad morzem, kuchni kresowej na wschodzie kraju, gdzie z polskimi spotykają się wpływy litewskie, białoruskie i ukraińskie, czy kwaśnicy i innych góralskich specjałów w Zakopanem. Niecodzienny smak tych potraw może stać się, obok zdjęć i wspomnień, kolejną pamiątką z wyjazdu.

Nie brakuje dzisiaj fachowych publikacji turystycznych, które zwracają uwagę nie tylko na zabytki i miejsca godne odwiedzenia, ale też na lokale serwujące pyszne dania. Orędowniczką tradycyjnych potraw regionalnych jest także Magda Gessler, gwiazda popularnego telewizyjnego programu o metamorfozach restauracji w różnych zakątkach Polski. Jest ona zresztą autorką przewodnika po kuchniach regionalnych Polski.

Szukanie kulinarnych pereł

Chcąc poznawać polskie kuchnie regionalne, możemy jednak napotkać pewne przeszkody. Odkrywanie tradycji kulinarnych w Polsce nie jest jeszcze wystarczająco popularne. Wielu turystów podczas wojaży woli sobie pofolgować tym, co znane i lubiane – królują więc popularne dania: kuchnia włoska, turecki kebab, chińszczyzna. Również lokale wychodzą naprzeciw tym upodobaniom, dlatego w większości miejscowości wypoczynkowych o wiele łatwiej znaleźć pizzerię niż restaurację z menu opartym na miejscowych specjałach.

Znalezienie lokalu z regionalną kuchnią, gdy jesteśmy w zupełnie nieznanym nam mieście, może więc stanowić problem. Pomocą zwykle służą internet i strona Google Maps wskazująca żądane miejsca, a także zapytanie kogoś z mieszkańców albo odwołanie się do przewodnika turystycznego. Można też skorzystać z podpowiedzi portalu-wyszukiwarki, takiego jak PizzaPortal.pl, gdzie znajdziemy informacje o lokalach serwujących dania domowe, tradycyjne, polecane przez inne osoby odwiedzające daną miejscowość, oraz w prosty sposób zamówimy wybrany posiłek.

Można do jedzenia podczas wakacji podejść pragmatycznie – jako do źródła siły niezbędnej do zwiedzania i innych wakacyjnych rozrywek. Można jednak również zainteresować się ciekawostkami związanymi z regionalną kuchnią. Często mogą one poprowadzić w głąb lokalnej historii i dostarczyć wiedzy, której nie znajdziemy w przewodnikach i książkach historycznych.

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *