Gwałt. Głosy kobiet wypowiedziane w Teatrze Powszechnym

87% kobiet doświadczyło jakiejś formy molestowania seksualnego. 62% brało udział w aktywności seksualnej, której nie chciało. Co piąta kobieta w Polsce ma za sobą doświadczenie gwałtu, większość z nich została zgwałcona przez bliską sobie osobę: partnera (22%) lub byłego partnera (63%), w swoim własnym domu (55%). Prawie połowa badanych ma za sobą wielokrotne doświadczenie gwałtu – 20% zostało zgwałconych więcej niż 10 razy.

95% kobiet nikomu nie mówi o swoich doświadczeniach, ani nie zgłasza sprawy na policję czy do prokuratury. Kobiety milczą, pozostając same z problemem. 

W 2015 roku przeprowadzone zostały badania ilościowe z kobietami na temat przemocy seksualnej i wywiady pogłębione z kobietami mającymi za sobą doświadczenie gwałtu.
Na kanwie badań powstał spektakl teatralny, który pokazany został w grudniu 2015 roku w Teatrze Powszechnym, w ramach kampanii 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy wobec Kobiet. Autorką scenariusza jest Sylwia Chutnik, spektakl wyreżyserowała Agnieszka Błońska.

Teatr Powszechny deklaruje się i chce być postrzegany, jako  „Teatr, który się wtrąca”. Dlatego naturalną konsekwencją była ta współpraca.

Przed spektaklem z Panią dr Magdaleną Grabowską– socjolożką Instytutu Filozofii i Socjologi PAN, współzałożycielką Fundacji na Rzecz Równości i Emancypacji STER, rozmawiał Mikołaj Madejak z audycji Kultura Nie Boli.

 

 

 

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *