Legionowo:Światowy Dzień Zdrowia

Legionowo:Światowy Dzień Zdrowia

 

 

 

SWZ2016_Walczymy z cukrzycą

7 KWIETNIA

 Światowy Dzień Zdrowia 2016

Walczmy z Cukrzycą

Przyjdź do Ratusza

w godzinach 10 -13 i zbadaj ciśnienie, poziom cukru we krwi. Dodatkowo konsultacja dietetyka oraz możliwość spotkania z Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Oddziału Powiatowego w Legionowie Panią Zofią Hajdera


Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku w dniu 7 kwietnia. Jest to dzień związany z powstaniem Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Co roku jest wybierany temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który w danym okresie wymaga zwrócenia szczególnej uwagi. Obchody Światowego Dnia Zdrowia stwarzają możliwość podjęcia wielu działań, których efektem jest poprawa stanu zdrowia ludzi.

Dane WHO

350 milionów osób na całym świecie cierpi na cukrzycę. W 2012 roku cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln zgonów na świecie, z których 80% miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach.

Według prognoz WHO do 2030 roku cukrzyca stanie się jedną z siedmiu najczęściej występujących przyczyn zgonów.

Dane Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

W Polsce na cukrzycę choruje ok.2 mln. osób, natomiast drugie tyle Polaków ok. 2,6 mln. znajduje się w stanie przed cukrzycowym. (Dane polskiego towarzystwa Diabetologicznego Raport z 2015 roku ).

Cukrzyca

jest chorobą przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności.

Insulina

to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.

Istnieją dwa typy cukrzycy :

Cukrzyca typu 1

Osoby, u których występuje ten rodzaj cukrzycy w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji.

Cukrzyca typu 2

Osoby, z tym typem schorzenia stanowią około 90% wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Osoby chore na cukrzycę typu 2 na ogół mają nadwagę i prowadzą siedzący tryb życia.

Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje m. in.:

– uszkodzenie narządów wewnętrznych,

– może być przyczyną zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek,

– impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn.

Przy zastosowaniu właściwego leczenia, diety oraz ćwiczeń wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować.

 

Tekst: Ewa Milner-Kochańska Naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych

 

 

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.