SUBARU XV BOXER DIESEL

Subaru XV boxer diesel to najmniejszy SUV marki, jest to bardzo ciekawa konstrukcja ale i koncepcja ponieważ jest to jedyna marka produkująca silniki diesla w układzie boxer więc Subaru XV jest poza wszelką konkurencją. Zaletą tego typu silnika jest jego położenie, położenie to powoduje obniżenie środka ciężkości a dokładając do tego symetryczny układ napędowy jest to auto neutralne w prowadzeniu i pomimo bycia SUVem zachowuje się jak osobówka. Co znaczy symetryczny układ napędowy? Według Subaru to takie rozlokowanie mechanizmów układu napędu 4×4 że ma symetrię osiową wzdłużną i poprzeczną czyli rozkład mas jest idealny.

subaru-xv-boxer-diese

Okiem technicznym

Silnik/skrzynia

Silnik w naszym testowym Subaru XV to diesel czterocylindrowy ale w układzie boxer, jest to jedyny taki silnik na świecie, Subaru jak reszta japońskich producentów dostrzegła potrzebę oferowania diesla. Na całym świecie diesle w autach osobowych to maksymalnie 25% rynku w Europie jest inaczej i są kraje gdzie ten odsetek dochodzi do 65% więc brak w ofercie diesla zmniejsza szansę sprzedaży. Europejczycy zwłaszcza w większych autach a już na pewno w SUVach prawie zawsze wybierają diesla. Subaru miało trochę kłopotów z technologią dieslowską ale już sobie poradzili i nie warto o tym wspominać, teraz to dobrze wykonane jednostki, niezbyt wysilone bo 150KM z 2 litrów to naprawdę nie jest dużo, standard teraz to 170-190KM. Ten silnik ma dokładnie 147KM przy 3600 obr/min i moment obrotowy o maksymalnej wartości 350 Nm pomiędzy 1600 a 2400 obr/min. Najbardziej charakterystycznymi rzeczami jest dzięki układowi boxer brak drgań właściwych dieslowi oraz charakterystyczne brzmienie jakie ten typ jednostek wydaje nawet w dieslu. Przypomina on trochę Imprezę turbo benzynę więc jest rasowy i miły uchu a jego charakterystyka odczuwana subiektywnie daje poczucie równomiernego rozwijania mocy bez szarpnięć czy dławień. Skrzynia biegów w naszym aucie miała 6 przełożeń i była to zwykła mechaniczna przekładnia bardzo dobrze zestopniowana.

subaru-xv-boxer-diesel

Zawieszenie/koła/hamulce

Zawieszenie zarówno z przodu jak i z tyłu jest wielowahaczowe co daje bardzo dobre trzymanie drogi ale i bezdroża, hamulce z tyłu tarczowe z przodu tarczowe wentylowane. Koła 225/55×17 są wystarczające natomiast nie wiedzieć czemu zostały obute na lato w opony M+S wielosezonowe, powiedziano nam że to standard, błąd, wielki błąd, to nie czasy na takie numery kiedy bezpieczeństwo jest najważniejszą rzeczą. Komuś zabrakło wyobraźni? Opona wielosezonowa w aucie jeżdżącym do 200 km/h? wystarczy obejrzeć testy opon zimowych czy letnich te wielosezonowe zawsze przegrywają, droga hamowania ze 100km/h jest średnio o 3 do 5 m dłuższa niż w przypadku opony letniej a to może oznaczać kolizję. Prowadzenie w ekstremalnych warunkach jest złe ale mamy nadzieję że to wina opon.

subaru-xv-boxer-diesel

Ekonomia

To jest jedna  z najmocniejszych stron tego auta, samochód przy wadze ponad półtorej tony i silniku o pojemności 2 litrów spalał średnio 6,3 l /100 km. W czasie spokojnej jazdy w trasie do 100km/h możemy liczyć że nie przekroczymy 5,1 l/100 km co jest wynikiem rewelacyjnym natomiast w mieście nawet w korkach i z włączoną klimą trudno jest przekroczyć 7l /100 km.

subaru-xv-boxer-diese

Subaru XV -babskim okiem

To „…japoński samuraj…” jest idealnie przystosowany do miejskiego ruchu, posiada nowoczesny i modny desing. Pomimo swojego miejskiego wyglądu z tym autem i w tym aucie można przeżyć przygodę życia. Wewnątrz auto jest duże i przestronne bez problemu na swoich kanapach i z przodu i z tyłu mieści osoby o znacznym wzroście, to sprawia  że zmieści się w nim wszystko co potrzebujemy do podróży. Niewątpliwie model ma ducha terenowego auta co sugeruje podwyższony prześwit o 22 cm. Wizualnie i też praktycznie widzenie z zewnątrz auta jest po prostu duże, cienkie słupki, nisko schodząca tylna szyba oraz spore lusterka znacznie ułatwiają obserwację wokół auta. Subaru oprócz manualnej skrzyni biegów  na wyposażeniu może posiadać automatyczną skrzynię biegów typu Lineartronic- to informacja ważna dla pań które ponoć częściej wybierają auto z automatyczną skrzynią. Wnętrze auta jest równie modne i eleganckie co jego wygląd zewnętrzny, materiały są po prostu dobrej jakości. Mam nadzieje że już dawno przepadł mit, iż wszystko co w aucie terenowym musi być kiepskiej jakości i jednocześnie mało eleganckie. Warto wspomnieć, że auto pomimo swoich słusznych gabarytów jest bardzo ekonomiczne. Spalanie między 6-7 l/100km to naprawdę niewiele. Dla wszystkich dla których ta sfera jest istotna powinni na ten model zwrócić uwagę. Bezpieczeństwo jest na najwyższym poziomie 5 gwiazdek w teście Euro NCAP  co może zachęcić do zakupu osoby mające dzieci.

 

Nam pozostaje życzyć szerokiej drogi i bezpiecznej podróży.

subaru-xv-boxer-dieselsubaru-xv-boxer-dieselsubaru-xv-boxer-diese

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.