Pompa ciepła czyli jak ogrzać dom.

Jak podwyższyć efektywność działania pompy ciepła

Pompa ciepła czyli jak ogrzać dom.

Pompa ciepła czyli jak ogrzać dom w nadchodząca zimę.

W naszym klimacie zmuszeni jesteśmy przez ponad pół roku ogrzewać domy,  budynki, mieszkania w których mieszkamy i pracujemy. Wydatek na ogrzanie domu może stanowić  dość znaczną część domowego budżetu.  W Polsce najbardziej rozpowszechnionym sposobem ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej jest nadal podgrzewanie wody przy pomocy kotłów węglowych (67% !). Jest to metoda najtańsza, ale obarczona wieloma wadami i niedogodnościami. Jest brudna, wymaga ciągłego dosypywania paliwa, jest niebezpieczna ze względu na niebezpieczeństwo zatrucia czadem, jest absolutnie nie ekologiczna gdyż jest źródłem tak zwanej niskiej emisji powodującej ogromne zagrożenie dla zdrowia ludzi

Niska emisja która pochodzi z ogrzewania domów węglem i drewnem jest głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi, wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi, dioksynami. To ona powoduje, że Polska jest czerwoną plamą na europejskiej mapie zanieczyszczeń powietrza.

Dużo „czyściejszym” sposobem ogrzania wody, jako nośnika ciepła jest kocioł gazowy (kondensacyjny na gaz ziemny). Jednak dostępność gazu w wielu obszarach mieszkalnych jest mocno ograniczona.  Eko- groszek, czy pelet też posiadają dużo wad i wymagają składu na opał.

W ostatnich latach w Polsce zyskuje popularność pompa ciepła jako efektywne, czyste i bezobsługowe urządzenie grzewcze.

prąd – 176 PLN (koszt wyprodukowania 1GJ energii)

eko-groszek- 45PLN (koszt wyprodukowania 1GJ energii)

gaz GZ 50 – 72PLN (koszt wyprodukowania 1GJ energii)

gaz LPG – 124 PLN (koszt wyprodukowania 1GJ energii)

pompa ciepła – 34 PLN (koszt wyprodukowania 1GJ energii)

olej – 130 PLN (koszt wyprodukowania 1GJ energii)

Co to jest pompa ciepła ?  krótko mówiąc, jest to urządzenie pobierające i przenoszące ciepło z otoczenia do pomieszczenia. Najbardziej znaną odmianą pompy ciepła jest pospolita lodówka, która zabiera ciepło z umieszczanych w jej wnętrzu produktów i wynosi je na zewnątrz. Ciepło „wydalane przez lodówkę , jest tutaj produktem ubocznym.

Pompa ciepła jako urządzenie grzewcze pobiera ciepło z zewnątrz , aby nagrzać wnętrze domu. Za źródło ciepła (tak zwane dolne źródło) służy pompie albo ciepło geotermalne zgromadzone w ziemi – wtedy mówimy o pompie gruntowej, lub ciepło zgromadzone w atmosferze – wtedy mamy do czynienia z pompą powietrzną. Jako źródło cierpła może też służyć woda.

Może to się wydać nie zrozumiałym, że możemy odebrać ciepło z „zimnej wody” lub „zimnego powietrza, żeby ogrzać wodę, a zatem i dom.

Ciepło, jak woda, czy prąd porusza się od „wyższego poziomu – czyli od wyższej temperatury do niższej. I tu mamy problem, gdy na zewnątrz jest chłodniej niż wewnątrz ( w lodówce wewnątrz). Żeby zmusić ciepło do poruszani się inaczej musimy  dodać energii. Skorzystano tu  ze sprężarki (napędzanej eklektycznością) i faktu, że podczas sprężania gazu (pary) wytwarzane jest ciepło (patrz pompka do roweru – podczas pompowania – nagrzewa się). Jeszcze trzeba było zastosować czynnik roboczy (chłodniczy)w obiegu pompy, który wrze i paruje w niskiej temperaturze, ale to nie problem – czynnikiem może być  na przykład freon lub raczej używany ostatnio bardziej ekologiczny  inny czynnik chłodniczy np. R4, który nagrzewany w parowniku (wymienniku ciepła) przez ciepło pobierane z gruntu lub atmosfery  paruje i zamienia się w  parę, którą spręża sprężarka. Za powtórne skroplenie i schłodzenie odpowiadają skraplacz (wymiennik ciepła przekazujący ciepło do systemu ogrzewania domu) i zawór rozprężający, w którym sprężony czynnik  jest rozprężany i zamienia się na powrót w  chłodną ciecz gotową do wrzenia (podobnie dzieje się, gdy długo naciskamy dezodorant – staje się zimny).

W przeciwieństwie do kotłów paleniskowych, pompa ciepła nie wytwarza ciepła, a jedynie je przenosi.

Pompa ciepła, czyli jak ogrzać dom.
źródło: BIAWAR – NIBE

 

Żeby przenieść ciepło z zewnątrz i „napędzić „ sprężarkę,  potrzebny jest „prąd” czyli energia elektryczna, ale znikome kilowaty potrzebne do zasilenia sprężarki generują wiele kilowatów „ darmowej” energii cieplnej.  I od razu dodajmy – te kilowat energii elektrycznej mogą pochodzić z „zielonego” prądu, a nawet w znacznej części z instalacji fotowoltaiki na dachu budynku.

Niestety wydatek inwestycyjny związany z nabyciem pompy ciepła nie jest mały, ale dla nowo budowanych domów, gdzie możemy zrezygnować z drogiej budowy komina i zaoszczędzić miejące na małej kotłowni, wygląda to już inaczej.

Do tego w Unii Europejskiej zmieniają się przepisy dotyczące dopuszczalnego zapotrzebowania domu na energie pierwotną z 90 kWh/ m3 i rok do 64,35 kWh/ m3 i rok.

I nagle, jak w przypadku Niemiec okazuje się, że pompa ciepła staje się jedyną i do tego najtańsza alternatywą dla ogrzania nowego domu.

Pompa ciepła czyli jak ogrzać dom, kiedy chcemy być bardziej eko.

Pompa ciepła czyli jak ogrzać dom i zaoszczędzić.

cdn

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.