V Dni Osób Niepełnosprawnych Powiatu Legionowskiego

V Dni Osób Niepełnosprawnych Powiatu Legionowskiego

V Dni Osób Niepełnosprawnych Powiatu Legionowskiego.

V Dni Osób Niepełnosprawnych Powiatu Legionowskiego odbyły się 3 listopada br. w sali widowiskowej ratusza w Legionowie. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, szkół, organizacji pozarządowych, instytucji wspierających akcję oraz bohaterowie Dni Osób Niepełnosprawnych, ich rodziny i przyjaciele.

Dni Osób Niepełnosprawnych to święto i czas dla osób niepełnosprawnych. To jest okazja, żeby zaprezentować bogaty dorobek artystyczny i sportowy osób niepełnosprawnych. Te dni mają uzmysłowić mieszkańcom, że takie osoby są wśród nas i nie należy ich odrzucać czy marginalizować w życiu społecznym.

W trakcie V DON zorganizowano konkurs literacki „Jesteśmy razem”, konkursy plastyczny oraz małych form teatralnych i muzycznych. Nagrodzonych i wyróżnionych w tych konkursach zostało łącznie 250 uczestników. Kapituła Orderu „Przyjaciel Niepełnosprawnych” uhonorowała trzech działaczy społecznych na rzecz osób niepełnosprawnych – Marka Kraussa, Marka Tarwackiego oraz Zdzisława Wasilewskiego.

250 niepełnosprawnych sportowców wzięło udział w V Paraolimpiadzie Dzieci i Młodzieży. Uczestnicy Dni Osób Niepełnosprawnych zapoznali się z historią Legionowa. W Muzeum Historycznym w Legionowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych. We wrześniu odbyła się impreza „Spotkanie w ogrodzie DPS Kombatant”.

Październik to miesiąc, w którym obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Alternatywnych i Wspomagających Metod Komunikacji (MM AAC). Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie już po raz trzeci włączył się do kampanii. Celem było pokazanie mieszkańcom sytuacje osób niemówiących. Zaproszono pięć przedszkoli: cztery z Legionowa i jedno z Jabłonny. Zadaniem każdej z grup było znalezienie, na terenie powiatu legionowskiego, AAC-owego partnera. AAC-owy partner to przykładowo: lokal, przychodnia, restauracja, urząd lub inny punkt usługowy. Dzieci opowiadały jak porozumiewają się osoby niemówiące. Istotą tego zadania było znalezienie miejsc przyjaznych osobom niemówiącym. W tym roku do listy AAC-owych partnerów dołączyli: Urząd Miasta Legionowo, Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Jabłonnie, Sklep Odzieżowy „Bożenka” przy ul. Husarskiej 15 w Legionowie, Sklep Spożywczo-Przemysłowy przy ul. Sowińskiego 21 w Legionowie, Sklep Biedronka przy ul. Reymonta 15 w Legionowie oraz Kołacz – Sklep Firmowy przy ul. Batorego 11 w Legionowie.

Kolejne artystyczne wydarzenie to spektakl „Piękna i Bestia”. Aktorami były osoby niepełnosprawne i niemówiące, które z publicznością porozumiewały się za pomocą komunikatorów generujących głos. W ten sposób wypowiadały swoje kwestie i śpiewały piosenki.

Na koniec V Dni Osób Niepełnosprawnych Powiatu Legionowskiego było otwarcie wystawy „Malowane słowa”, gdzie pokazano zbiór prac przygotowanych przez podopiecznych PZSiPS przy wsparciu nauczycieli, pedagogów i  terapeutów oraz na warsztatach plastycznych prowadzonych przez lokalnych artystów. W tym roku prace wzbogaciły rzeźby, m.in. „Dyskobol”, który powstał w związku z udziałem placówki w międzynarodowym projekcie eTwinning „You said sculpture?”.

Organizatorami Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego są: Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, Fundacja „Promień Słońca”, Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie i Pułtusku, Arena Legionowo, DPS Kombatant w Legionowie i Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie. Inicjatywie patronują starosta legionowski i prezydent miasta Legionowo.

Przeczytaj też:  Legionowo:Aktywni Niepełnosprawni dla Wspólnoty Lokalnej

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.