Jakość powietrza w Legionowie.
Jakość powietrza w Legionowie nie jest najgorsza, jednak co to oznacza dla mieszkańców? Poniższy artykuł wyjaśni na czym to polega.
W całej Polsce jakoś powietrza nie jest najlepsza. Specjaliści biją na alarm, próbując nas uchronić przed chodzeniem w maskach. Władze Legionowa od wielu lat prowadzą działanie, by polepszyć jakość powietrza. Budynki publiczne i budynki oświatowe podłączone są do miejskiej sieci ciepłowniczej, montowane są ogniwa fotowoltaiczne. W ostatnim czasie miejska ciepłownia została zmodernizowana i do wytworzenia ciepła używa się przede wszystkim gazu (kogeneracja). Od poprzedniego sezonu wszyscy chętni mieszkańcy mogą starać się o dofinansowanie, jeśli chcą zmienić piece. Można otrzymać do 8 ty. na piec, do 16 tys. na pompę ciepła. Przez cały czas Straż Miejska sprawdza czym mieszkańcy palą w piecach. Kontrolę mają wymóc na mieszkańcom dobrą postawę, a kara to tylko uświadomienie, że źle czynimy I że należy zadbać o nasze środowisko. Przeprowadzono ok.700 kontroli i tylko 9 osób ukarano za spalenie odpadów.
Dane dotyczące średniorocznego stężenia pyłów PM2,5 z Warszawy wynoszące 24 μg/m³ zaś dla Legionowa 32 μg/m³ (norma roczna 25 μg/m³ ). Pomiary robi się automatycznie, co godzinę.
Pomiary innych zanieczyszczeń wynoszą:
Dwutlenek azotu NO2: Warszawa 59 μg/m³, Legionowo 15 μg/m³, norma roczna 40 μg/m³.
Pył zawieszony PM10: Warszawa 41 μg/m³, Legionowo 33 μg/m³, norma roczna 40 μg/m³.
Ocena jakości powietrza zależy więc od wyboru porównywanej substancji. W Warszawie to głównie zanieczyszczenia komunikacyjne, w Legionowie: ogrzewanie prywatnych budynków.
Legionowo a inne miejscowościami w Polsce w roku 2015:
Pył PM2,5: mierzony na 107 stacjach w Polsce. Przekroczenie średniorocznej normy wynoszącej 25 μg/m³ odnotowano na 43 punktach pomiarowych. Stężenie w Legionowie : 32 μg/m³, najgorszy wynik odnotowano w Krakowie i było to 44 μg/m³.
Pył PM10: mierzony na 271 stacjach w Polsce. Przekroczenie średniorocznej normy wynoszącej 40 μg/m³ odnotowano na 46 punktach pomiarowych. Stężenie w Legionowie nie przekroczyło dopuszczalnej normy i wyniosło 33 μg/m³, najgorszy wynik odnotowano w Suchej Beskidzkiej i było to 72 μg/m³.
Dwutlenek azotu NO2: mierzony na 143 stacjach w Polsce. Przekroczenie średniorocznej normy wynoszącej 40 μg/m³ odnotowano na 5 punktach pomiarowych. Stężenie w Legionowie nie przekroczyło dopuszczalnej normy i wyniosło 15 μg/m³, najgorszy wynik odnotowano w Krakowie i było to 63 μg/m³.
Dwutlenek siarki SO2: mierzony na 137 stacjach w Polsce. Przekroczenie średniorocznej normy wynoszącej 20 μg/m³ odnotowano na 1 punkcie pomiarowym. Stężenie w Legionowie nie przekroczyło dopuszczalnej normy i wyniosło 6 μg/m³, najgorszy wynik odnotowano w Suchej Beskidzkiej i było to 38 μg/m³.
Benzo(a)piren: mierzony na 139 stacjach w Polsce. Przekroczenie średniorocznej normy wynoszącej 1 ng/m³ odnotowano na 135 punktach pomiarowych. Stężenie w Legionowie wyniosło 4 ng/m³, najgorszy wynik odnotowano w Opocznie i było to 16 ng/m³.
Można powiedzieć, że jakość powietrza w Legionowie nie jest najgorsza w stosunku do innych miejscowości w Polsce. Nie oznacza to, że należy spocząć na laurach, a cały czas polepszać. Dużo zależy od mieszkańców, od ich zaangażowania w środowisko i czyste powietrze. Kluczowe jest aby ograniczyć lub zlikwidować źródło zanieczyszczeń na przykład:
- uzyskując gminną dotację i wymiana pieca na ekologiczny
- używając węgla wysokiej jakości lub koksu opałowego
- spalać paliwa w sposób niskoemisyjny
- w kominkach palić wyłącznie drewnem sezonowanym, o niskiej wilgotności
- dbać o stan techniczny samochodów, szczególnie „kopcących” diesli
- informować Straż Miejską o przypadkach spalania odpadów.
Przeczytaj też: Pompa ciepła czyli jak ogrzać dom.