Jakość powietrza w Legionowie

Jakość powietrza w Legionowie

Jakość powietrza w Legionowie.

Jakość powietrza w Legionowie nie jest najgorsza, jednak co to oznacza dla mieszkańców? Poniższy artykuł wyjaśni na czym to polega.

W całej Polsce jakoś powietrza nie jest najlepsza. Specjaliści biją na alarm, próbując nas uchronić przed chodzeniem w maskach.  Władze Legionowa od wielu lat prowadzą działanie, by polepszyć jakość powietrza. Budynki publiczne i budynki oświatowe podłączone są do miejskiej sieci ciepłowniczej, montowane są ogniwa fotowoltaiczne. W ostatnim czasie miejska ciepłownia została zmodernizowana i do wytworzenia ciepła używa się przede wszystkim gazu (kogeneracja). Od poprzedniego sezonu wszyscy chętni mieszkańcy mogą starać się o dofinansowanie, jeśli chcą zmienić piece. Można otrzymać do 8 ty. na piec, do 16 tys. na pompę ciepła.  Przez cały czas Straż Miejska sprawdza czym mieszkańcy palą w piecach.  Kontrolę mają wymóc na mieszkańcom dobrą postawę, a kara to tylko uświadomienie, że źle czynimy I że należy zadbać o nasze środowisko. Przeprowadzono ok.700 kontroli i tylko 9 osób ukarano za spalenie odpadów.

 

Dane dotyczące średniorocznego stężenia pyłów PM2,5 z Warszawy wynoszące 24 μg/m³ zaś dla Legionowa 32 μg/m³ (norma roczna 25 μg/m³ ). Pomiary robi się automatycznie, co godzinę.

Pomiary innych zanieczyszczeń wynoszą:

Dwutlenek azotu NO2: Warszawa 59 μg/m³, Legionowo 15 μg/m³, norma roczna 40 μg/m³.

Pył zawieszony PM10: Warszawa 41 μg/m³, Legionowo 33 μg/m³, norma roczna 40 μg/m³.

Ocena jakości powietrza zależy więc od wyboru porównywanej substancji. W Warszawie to głównie zanieczyszczenia komunikacyjne, w Legionowie: ogrzewanie prywatnych budynków.

Legionowo a inne miejscowościami w Polsce w roku 2015:

Pył PM2,5: mierzony na 107 stacjach w Polsce. Przekroczenie średniorocznej normy wynoszącej 25 μg/m³ odnotowano na 43 punktach pomiarowych. Stężenie w Legionowie : 32 μg/m³, najgorszy wynik odnotowano w Krakowie i było to 44 μg/m³.

Pył PM10: mierzony na 271 stacjach w Polsce. Przekroczenie średniorocznej normy wynoszącej 40 μg/m³ odnotowano na 46 punktach pomiarowych. Stężenie w Legionowie nie przekroczyło dopuszczalnej normy i wyniosło 33 μg/m³, najgorszy wynik odnotowano w Suchej Beskidzkiej i było to 72 μg/m³.

Dwutlenek azotu NO2: mierzony na 143 stacjach w Polsce. Przekroczenie średniorocznej normy wynoszącej 40 μg/m³ odnotowano na 5 punktach pomiarowych. Stężenie w Legionowie nie przekroczyło dopuszczalnej normy i wyniosło 15 μg/m³, najgorszy wynik odnotowano w Krakowie i było to 63 μg/m³.

Dwutlenek siarki SO2: mierzony na 137 stacjach w Polsce. Przekroczenie średniorocznej normy wynoszącej 20 μg/m³ odnotowano na 1 punkcie pomiarowym. Stężenie w Legionowie nie przekroczyło dopuszczalnej normy i wyniosło 6 μg/m³, najgorszy wynik odnotowano w Suchej Beskidzkiej i było to 38 μg/m³.

Benzo(a)piren: mierzony na 139 stacjach w Polsce. Przekroczenie średniorocznej normy wynoszącej 1 ng/m³ odnotowano na 135 punktach pomiarowych. Stężenie w Legionowie wyniosło 4 ng/m³, najgorszy wynik odnotowano w Opocznie i było to 16 ng/m³.

Można powiedzieć, że jakość powietrza w Legionowie nie jest najgorsza w stosunku do innych miejscowości w Polsce. Nie oznacza to, że należy spocząć na laurach, a cały czas polepszać. Dużo zależy od mieszkańców, od ich zaangażowania w środowisko i czyste powietrze. Kluczowe jest aby ograniczyć lub zlikwidować źródło zanieczyszczeń na przykład:

  • uzyskując gminną dotację i wymiana pieca na ekologiczny
  • używając węgla wysokiej jakości lub koksu opałowego
  • spalać paliwa w sposób niskoemisyjny
  • w kominkach palić wyłącznie drewnem sezonowanym, o niskiej wilgotności
  • dbać o stan techniczny samochodów, szczególnie „kopcących” diesli
  • informować Straż Miejską o przypadkach spalania odpadów.

 

Przeczytaj też:  Pompa ciepła czyli jak ogrzać dom.

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.