Mural w Legionowie

Mural w Legionowie

Mural w Legionowie.

Mural w Legionowie już oficjalnie można podziwiać. Mieszkańcy widzieli pracę autora tego dzieła Rafała Roskowińskiego, twórcę street artu, który wywodzi się z Gdańskiej Szkoły Muralu. Przeddzień Dnia Niepodległości, 10 listopada, odbyła się premiera rekordowego muralu, który powstał wzdłuż ul. Szwajcarskiej. Przy okazji premiery można było podziwiać czołgi i inne pojazdy opancerzone. Udział w uroczystościach wziął wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski.

Mural w Legionowie

Pracę nad muralem zaczęły się 19 września.  Malowidło ma 736 mb długości i ok. 2120 m2 powierzchni. Legionowo może się pochwalić największym w Polsce muralem patriotycznym. Mural to obraz 1050 lat chwały polskiego oręża, począwszy od czasów Mieszka I po bitwy toczone w naszych czasach. Mural da się zauważyć i przykuwa uwagę, a taki był tego cel. To punkt historii, gdzie każdy mieszkaniec może na nowo uświadomić sobie dzieje naszego kraju.

– Po likwidacji 1 Dywizji im. T. Kościuszki pozostał żal i tęsknota za wojskiem, które było przez lata obecne w mieście oddającym swą nazwą cześć i honor Legionom Marszałka J. Piłsudskiego. Cieszymy się, że wojsko wróciło do Legionowa i że pomimo odmienności tej instytucji, jest ona otwarta na zewnątrz i udostępniła swój mur pod to dzieło.

Prezydent Roman Smogorzewski podziękował za współpracę z MON, który zaakceptował pomysł.

Mural ma uczyć, ma przypominać historię. To dobry punkt do nauki dla uczniów tutejszych szkół, by w ten sposób pamiętali o historii oręża polskiego. Mural przedstawia ponad 1000 lat historii ww obrazach autorstwa Rafała Roskowińskiego z Fundacji Rosko Art, pioniera współczesnego polskiego muralizmu.

Podczas pikniku nie zabrakło uczniów z Zespołu Szkół na os. Piaski, którzy uczestniczyli w powstawaniu muralu. Mieszkańcy mogli obejrzeć czołgi oraz nowoczesne sprzęty wojskowe, np. opancerzony wóz Oshkosh. Każdy mógł skosztować tradycyjnej grochówki., otrzymali przypinki pamiątkowe oraz kartki pocztowe.

Przeczytaj też:  Święto Niepodległości w powiecie legionowskim

 

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.