Jak podwyższyć efektywność działania pompy ciepła

Jak podwyższyć efektywność działania pompy ciepła

Jak podwyższyć efektywność działania pompy ciepła?

Jak podwyższyć efektywność działania pompy ciepła lub jak obniżyć koszty wytwarzania ciepła przez pompę ciepła

Kosztem dla nas jest przede wszystkim koszt pobieranej energii elektrycznej służącej do  napędzania kompresora i pomp obiegowych.

Na podstawie badań kadry naukowej Politechniki  Białostockiej spróbujemy przybliżyć  celowość zastosowania takich układów pod względem ekonomicznym. Mamy już pracującą instalację pompy ciepła  typu solanka/woda z pasywnym chłodzeniem o mocy grzewczej    9,53 kW i mocy chłodniczej 7,8 kW zasilającą budynek jednorodzinny. Pompa ciepła pracuje w na cele grzewcze i podgrzewu c.w.u.  (ciepłej wody użytkowej)

Sprawdzimy zasadność zastosowania dodatkowego źródła energii odnawialnej ograniczającego koszty użytkowania obiektu, nakłady inwestycyjne i zwrot poniesionych nakładów.

Dom jednorodzinny wykonany w technologii tradycyjnej o powierzchni całkowitej 135 m2 w którym projektowane zapotrzebowanie na cele grzewcze wynosi 9 kW  a na c.w.u. 3,6 kW.  Zastosowano ogrzewanie płaszczyznowe ( np. podlogowe) o parametrach 50/40 °C z armaturą regulacyjną układu. Dom znajduje się w V strefie klimatycznej, tz = -24°C,  liczba dni grzewczych to 252 a liczba dni mroźnych wynosi do 65. Koszt energii elektrycznej przyjmijmy na poziomie 0,6 zł/kWh.

Jaki jest koszt produkcji c.w.u?

Zużycie roczne c.w.u w danym budynku  wyniosło około 56 m3. Aby podgrzać wodę potrzeba wyprodukować około 6,7 GJ  energii . Pompa ciepła zużyła 909 kW energii elektrycznej co daje koszt roczny na poziomie 545 zł. Czyli średnio miesięcznie  jakieś 45 zł

A jaki koszt produkcji na cele c.o.?

Pompa ciepła przez rok zużyła około 7000 kWh.  Koszt całkowity to 4200zł. Odejmijmy zużycie na cele c.w.u. 545 zł – to razem daje 3655 zł na c.o.

Czy można ograniczyć te koszty?

Wariant I – zoptymalizujmy pracę PC poprzez zmianę taryfy na dostarczanie energii elektrycznej

Zmieńmy taryfę w zakładzie energetycznym na G12w (tańsza energia w nocy i przed szczytem popołudniowym, G12 dodatkowo w weekendy). Po opracowaniu monitoringu czasu pracy pompy ciepła będzie ona pracować przez większość ( 80%) czasu w drugiej – tańszej taryfie. Średnia cena energii w taryfie G12 i G12w to około 0,4 zł/kWh.  Jak przeliczymy to roczny koszt PC wynosi około 2800 zł , w tym koszt c.w.u. to około 30 zł/m-c.

Wariant II – Pompa ciepła i panele fotowoltaiczne

Zastosujmy instalację PV o mocy 4 kW. Wyprodukuje ona około 4000 kWh/rok. Energię zużyjemy na potrzeby pracy pompy ciepła – c.o., c.w.u., oraz na potrzeby własne budynku. Niestety będą okresy nadprodukcji energii jak i niepełny udział instalacji PV w zasilaniu.

Policzmy.

PC zużyje rocznie około 7000 kWh na cele c.o i c.w.u.

Fotowoltaika wyprodukuje około 4000 kWh/rok. Pokryje to w 57% zapotrzebowania na energię elektryczną. W miesiącach X – III będzie niedobór energii, a od IV do IX będzie nadwyżka. Przy założeniu że na potrzeby własne zużyjemy 40 % wyprodukowanej energii, do zakładu energetycznego oddamy 2400 kWh/rok.  Przy podpisaniu umowy z zakładem energetycznym i rozliczaniem się z nim na zasadzie opustu 1: 0.8, za wprowadzone do sieci 2400 kWh odbierzemy 1920 kWh.

Jak podwyższyć efektywność działania pompy ciepła, czyli jak to wygląda kwotowo?

Za zużycie 7000 kWh przez rok zapłacilibyśmy 4200zł. Po założeniu instalacji PV o mocy 4kW zaoszczędzamy na rachunkach około 2120zł. Koszt instalacji PV wynosi jakieś 22000zł, więc zwróci się się ona po 10 latach. Jeżeli  dołączymy do tego zmianę taryfy i rozliczanie się  w tym systemie będzie jeszcze mniej. (Warunki zależą od danego zakładu energetycznego).

A może Pompa Ciepła i kolektory słoneczne?

Ale o tym później….

 

Przeczytaj też:  Audycja Ekologiczne Ogrzewanie

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.