Eko Jakie Ogrzewanie Wybrać?

Eko jakie ogrzewanie wybrać?
pellet

Eko Jakie Ogrzewanie Wybrać?

Eko jakie ogrzewanie wybrać Po ostatnim „alarmie smogowym” wzrosło zainteresowanie mediów i władz jakością ogrzewania domów.

Warszawa z dnia na dzień uruchomiła dofinansowanie wymiany starych pieców „węglowych” na nowe kotły opalane paliwem gazowym w przedziale siedmiu do piętnastu tysięcy złotych ( osoba fizyczna bądź wspólnota mieszkaniowa) bądź dziesięć do dwudziestu tysięcy za przyłączenie do miejskiej sieci grzewczej . W Legionowie mamy biegnący od ponad roku program dofinansowania wymiany kotła z dopłatą do 16 tysięcy złotych (przy zastosowaniu pompy ciepła). Wysokość dopłaty uzależniona jest za tym od tego na jaki kocioł się zdecydujemy. Ekologiczne rozwiązania w postaci pompy ciepła dotowane są wyżej, gdyż kosztują też więcej. Warszawa promuje tylko gaz lub ciepło miejskie systemowe dostarczane przez SPEC czyli Dalkię bądź Veolię (Francuzka firma która przejęła zaopatrzenia miasta w wodę i ogrzewanie.) W Legionowie i innych obszarach poza-warszawskich mamy zatem wybór urządzenia grzewczego. Co zatem wybrać? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta i uzależniona jest od wielu czynników. Czynniki jakie mają wpływ na decyzje to:
-Jaką kwota pieniędzy dysponujemy
-Czy istnieje w pobliżu przyłącze gazu ziemnego
-Czy jest to nowy budynek z nowym ogrzewaniem płaszczyznowym (podłogowym) niskotemperaturowym czy i dokonujemy modernizacji w budynku z grzejnikami
wysokotemperaturowymi

Eko Jakie ogrzewanie Wybrać – gaz ziemny

Jeśli istnieje w pobliżu przyłącze gazu ziemnego, najprawdopodobniej najprościej będzie zdecydować się na kondensacyjny kocioł gazowy. Instalacja nowego kotła
gazowego powinna się zamknąć w kilkunastu tysiącach (nie licząc przyłączy do systemu ogrzewana) Koszt ogrzewania domu o powierzchni około 150 m² wynosi około 3000 zł rocznie. Jeśli mamy istniejący system grzejników wodnych, bądź chcemy powprawia ekologie i obniżyć koszty eksploatacji o kilkaset złotych rocznie możemy się zdecydować na hybrydę gazową czyli połączenie kondensacyjnego kotła gazowego z powietrzną pompą ciepła. Hybryda taka oferowana jest jako zespolony w jednej obudowie układ kotła i pompy cieplnej z jednostka zewnętrzną pobierającą ciepło z powietrza. Cena takiego urządzenia wynosi ponad 30 tysięcy zł. Jeśli mamy istniejący kocioł gazowy, możemy dołączyć do niego poprzez zawór trójdrożny powietrzną pompę ciepła. W takim układzie do temperatury zewnętrznej około zera stopni Celsjusza ogrzewanie zasilane jest pompa ciepła. W przedziale 0 do –5 stopni pompa pracuje wraz z kotłem gazowym, a poniżej –5 stopni pracuje szczytowo sam kocioł gazowy.

Eko Jakie Ogrzewanie Wybrać – Olej opałowy

Gdy nie mamy przyłącza gazu ziemnego możemy zdecydować się na kondensacyjny kocioł na olej opałowy. Instalacja kotła olejowego jest droższa niż kotła gazowego. Kocioł musi być wykonany z materiałów wysokiej jakości i wymaga zbiornika na olej o pojemności co najmniej 1000 litrów. Olej dowożony jest cysternami. Roczny orientacyjny koszt ogrzewania domu o powierzchni 150 m² to około 3000-3500 zł. , czyli około 15% więcej niż w przypadku gazu ziemnego. Kocioł gazowy można połączyć do współpracy z pompą ciepła i solarami (panelami słonecznymi) podgrzewającymi wodę użytkową latem. Jest to tym bardziej uzasadnione, że w przeciwieństwie do gazu ziemnego nie płacimy stałej opłaty przesyłowej.

Gaz Płynny

Jest możliwy, ale jego koszty eksploatacyjne są dwa razy wyższe niż koszt ogrzewania gazem ziemnym czy olejem opalowym.

Eko Jakie Ogrzewanie Wybrać – Pompa Ciepła

Dobrze dobrana pompa ciepła z wymiennikiem gruntowym jest najbardziej ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem. Szczególnie wtedy, gdy możemy w całym budynku zastosować ogrzewanie podłogowe (lub ścienne płaszczyznowe). Możliwa jest też hybryda ze szczytowym kotłem gazowym bądź olejowym, ale rozwiązanie to wypada dość drogo. Za to ze wszech miar polecane jest połączenie z fotowoltaiką. Szczególnie przy aktualnych przepisach umożliwiających oddawanie energii elektrycznej zakładowi energetycznemu „na przechowanie” latem i odpieranie jej zimą do zasilania pompy ciepła. Przy pompie ciepła bardzo istotny dla kosztów eksploatacji jest odpowiedni dobór mocy. Polecamy wykonanie obliczeń OZC czyli obliczeń zapotrzebowania ciepła budynku.
Źle drobna moc pompy (za duża i za mała) może zwiększyć koszty eksploatacji o około 30 procent. Mamy naturalnie jeszcze węgiel i drewno. O węglu tu raczej nie chcemy wspominać bo dymi.

Pelet

Pozostaje pelet czyli sprasowane trociny i zrębki (pochodzące z odpadów) sprzedawane w postaci granulatu.
W tym przypadku również musimy zadbać o miejsce do składowania opału. Do ogrzania domu o powierzchni około 100 m² potrzeba ich 3,5-5 t. Taki zapas zajmie 5-8 m³. Najmniej obsługi wymaga kocioł na pelety – musi być ładowany 1-2 razy w tygodniu. Tona tego paliwa kosztuje około 700zł. Do ogrzania domu jednorodzinnego potrzeba 3-5 ton peletów rocznie.
Sam kocioł jest drogi i wypuszcza drobny pył do atmosfery. W każdym przypadku radzimy zaciągnąć fachowej porady i ustalić priorytety. My popieramy rozwiązania „nie dymiące”.
Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.