Legionowo będzie Stolicą Kultury Mazowsza 2017

Legionowo będzie stolicą kultury Mazowsza

Legionowo będzie stolicą kultury Mazowsza 2017

Legionowo będzie Stolicą Kultury Mazowsza 2017. Powiat odbierze klucz do Stolicy Kultury Mazowsza Tytuł „Stolica Kultury Mazowsza 2017” i 100 tysięcy złotych na organizację wydarzeń kulturalnych to nagrody, które otrzymał Powiat Legionowski w konkursie organizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Kapituła konkursu doceniła bogactwo i jakość oferty kulturalnej w naszym powiecie. Nie bez znaczenia był fakt, że planowane imprezy wychodzą naprzeciw potrzebom mieszkańców, a ich organizacja uwzględnia uwarunkowania historyczne, geograficzne, lokalne tradycje i aktualnie panujące na rynku kulturalnym trendy. Warto podkreślić, że start w konkursie to kolejna wspólna inicjatywa wszystkich samorządów z naszego terenu. Powiat zaprosił bowiem do współprac y wszystkie gminy, które włączyły się w ten projekt z wielkim zaangażowaniem już na etapie przygotowania wniosku konkursowego.

Rywalizacja była zacięta

Powiat legionowski został wybrany Stolicą Kultury Mazowsza 2017 po zaciętej rywalizacji z innymi powiatami mazowieckimi, m.in. warszawskim zachodnim czy pruszkowskim. „Miło mi poinformować, że Pana starania wyrażone we wniosku w ramach Konkursu (…) zakończyły się sukcesem. (…) Wysoko oceniona została propozycja oferty kulturalnej Starostwa Legionowskiego, jednak na decyzję Komisji miały również wpływ dotychczasowe dokonania Starostwa w zakresie upowszechniania kultury. Dają one gwarancję profesjonalnej realizacji programu kulturalnego w 2017 r. (…)” – napisał Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik w piśmie informującym o wygranej powiatu w rywalizacji o ten zaszczytny tytuł.

Legionowo będzie stolicą kultury – szansa na promocję artystów legionowskich

Tytuł „Stolica Kultury Mazowsza 2017” dla Powiatu Legionowskiego to szansa na promocję naszych artystów wśród mieszkańców i na całym Mazowszu. Pomogą w tym środki,
otrzymane od samorządu województwa, które zostaną przeznaczone na kulturę. – komentuje wygraną powiatu starosta legionowski Robert Wróbel. Oficjalna inauguracja kulturalnego roku w mazowieckiej Stolicy Kultury zaplanowana została na 28 stycznia. Wydarzenie zostanie organizowane przez Starostwo Powiatowe w Legionowie, we współpracy z gminnymi instytucjami kultury i artystami z naszego terenu. Odbędzie się w sali widowiskowej Urzędu Miasta Legionowo. W programie poza symbolicznym przekazaniem klucza do Stolicy Kultury Mazowsza, przewidziany jest koncert zdobywającego międzynarodowe nagrody skrzypka jazzowego Mateusza Smoczyńskiego z zespołem Mateusz Smoczyński Quintet.

Legionowo będzie stolicą kultury – Inauguracja będzie obfitować w występy.

Zaprezentują całkiem nowy repertuar z płyty zarejestrowanej w grudniu 2016, którego oficjalna premiera zaplanowana jest na kwiecień bieżącego roku. Autorami kompozycji, w których znaleźć można wiele nawiązań do polskiej muzyki ludowej, amerykańskiego folku i muzyki klasycznej, są Mateusz Smoczyński i jego brat Jan. Oprócz lidera w skład kwintetu wchodzą najwybitniejsi polscy muzycy jazzowi: Konrad Zemler (gitara), Jan Smoczyński (fortepian), Wojciech Pulcyn (kontrabas) i Michał Miśkiewicz (perkusja). Dla gości uroczystości wystąpi również zespół tańca ludowego „Promyki” z Wieliszewa, a dla miłośników teatru przygotowano spektakl w wykonaniu amatorskiej, lecz prezentującej profesjonalny poziom aktorski, grupy teatralnej Strefa Podmiejska z Nieporętu.

Legionowo będzie stolicą kultury – wejście na imprezę za darmo, ale trzeba się zgłosić

Impreza jest otwarta dla mieszkańców powiatu, a wstęp na nią jest bezpłatny. Ze względu na to, że sala widowiskowa ma ograniczoną liczbę miejsc, wszystkie osoby,
zainteresowane udziałem w uroczystości proszone są o przesłanie zgłoszenia pocztą elektroniczną na adres email: dziejesie@powiatlegionowski.pl. W temacie maila należy wpisać „Stolica Kultury Mazowsza – inauguracja”, a w treści podać swoje imię i nazwisko oraz liczbę wejściówek, które mają zostać zarezerwowane. Zgłoszenia będą zbierane do 22 stycznia włącznie. O otrzymaniu bezpłatnego zaproszenia decyduje kolejność zgłoszeń. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwa zaproszenia.
Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.