Legionowo: Defibrylatory ratują życie.

Legionowo: defibrylatory ratują życie

Legionowo: Defibrylatory ratują życie.

Do akcji tej dołączyło już dawno Legionowo, które oprócz upowszechniania umiejętności udzielania pierwszej pomocy w ratowaniu życia sporządziło mapę defibrylatorów na terenie Gminy Miejskiej Legionowo.
Naukowcy i lekarze wiedzą to od dawna: gdy widzimy człowieka, który przestaje oddychać, mamy tylko kilka minut, by skutecznie udzielić mu pomocy. Jeszcze do niedawna oprócz uciskania klatki piersiowej, oddechów i wezwania pomocy niewiele więcej można było zrobić. Dziś coraz częściej w wielu miejscach publicznych montowane jest AED – automatyczny defibrylator.
Defibrylatory zostały skonstruowane i zaprogramowane w taki sposób, aby defibrylacja mogła być wykonana tylko wówczas, gdy rytm serca pacjenta stanowi wskazanie do takiego działania.
Boimy się tego co nie znamy-a nie znamy AED i boimy się go używać. A jest to urządzenie przygotowane specjalnie dla ludzi bez przeszkolenia, którzy znajdują się
w dramatycznej sytuacji, gdy ktoś obok nich przestaje oddychać. Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji mówią jasno, że jednym z najważniejszych ogniw tzw. „Łańcucha przeżycia” jest wczesna defibrylacja. Wytyczne jasno mówią i jest to poparte badaniami, że im gęstsza sieć ogólnodostępnych urządzeń AED, tym większe szanse na uratowanie komuś życia. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Legionowo: Defibrylatory ratują życie

Legionowo: defibrylatory ratują życie

Przy minimalnym przeszkoleniu każdy może potencjalnie uratować życie osoby dotkniętej nagłym zatrzymaniem krążenia. Wyraźne, wypowiadane naturalnym głosem polecenia prowadzą użytkownika przez każdy krok procedury defibrylacji. Urządzenie zaprojektowane jest tak, aby nie spowalniało i nie wyprzedzało działań ratownika, dostosowuje polecenia głosowe do każdego etapu procedury. Przypomina nawet o wezwaniu pogotowia. Funkcja instruktażu RKO na żądanie pozwala użytkownikowi w stanie stresu przypomnieć sobie wiadomości zdobyte podczas szkolenia. AED są na tyle intuicyjne i proste w obsłudze, że każdy może zdjąć defibrylator ze ściany i postępując według instrukcji wydawanych przez urządzenie przyczynić się do uratowania komuś życia. Zapraszamy mieszkańców Legionowa do odbioru poręcznych instrukcji udzielania pierwszej pomocy i obsługi defibrylatora. Wydział Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych, pokój 4.25, 3 piętro

Tekst:Ewa Milner-Kochańska

Defibrylator3

Zdjęcia Ewa Milner Kochańska

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.