Wydajna wentylacja w domu cz 2

Wydajna wentylacja w domu cz 2

Czy potrzebna w domu jest rekuperacja?

O konieczności przewietrzania domu, czyli o konieczności posiadania wentylacji nikogo już przekonywać nie trzeba.

Dlaczego powinniśmy zainwestować kilkanaście tysięcy złotych w rekuperacje?

1.Bo rekuperacja zapewnia nam oszczędności i odzysk ciepła!

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna  polega na wpuszczaniu zimnego powietrza z zewnątrz i usuwaniu wraz z ciepłem zużytego powietrza przez kominy, czyli nawet najlepsza izolacja termiczna domu nie uchroni nas przed stratami energii, która wylatuje przez komin wentylacyjny

Zastosowanie rekuperacji pozwala nam  średnio zaoszczędzić około 30% wydatków na ogrzewanie. Dlaczego? – bo powietrze wpadające do budynku podgrzewane jest ogrzanym  powietrzem usuwanym z budynku.

30 %  oszczędności średnio, to znaczy w dobrze zaizolowanym domu. W domach starszych, nie tak dobrze zaizolowanych rekuperacja wraz z uszczelnieniem może obniżyć koszty na ogrzewanie i o 50% – 60-%

2.Rekuperacja zapewnia zdrowie i komfort dla domowników

Celem wentylacji jest zapewnienie wymiany zużytego, brudnego powietrza na czyste i świeże powietrze.

Niestety powietrze na zewnątrz jest szczególnie zimą bardzo zabrudzone przez smog , czyli przez spaliny wydobywające się z kominów starych, brudnych kotłów (piecy) na paliwa stałe (czyli na węgiel i wszystko co się da spalić).

W naszym kraju w dalszym ciągu ponad 60% domostw opalanych jest takimi piecami.

Wiosną i latem , gdy w rodzinie są alergicy mamy problem z powietrzem z pyłkami roślin. W okresach pylenia roślin, normalne życie jest trudne do zniesienia dla osób uczulonych na pyłki – chroniczny katar, zaczerwienione oczy, uczucie swędzenia itd.

Nowoczesne rekuperatory mogą być wyposażone w filtru oczyszczające powietrze  zasysane z zewnątrz. Nie musisz otwierać okna, by cieszyć się czystym i świeżym powietrzem.

Ile kosztuje rekuperacja?

Dla domu o powierzchni 150m2 instalacja rekuperacji na urządzeniu dobrej jakości kosztuje ok. 17000 złotych. Nie musimy jednak stawiać kominów wentylacyjnych , za które musielibyśmy zapłacić około 12000 złotych. Okazuje się zatem, ze nowoczesny, energooszczędny system wentylacji kosztuje nas dodatkowo około pięciu tysięcy złotych.

Dochodzą jeszcze koszty eksploatacji. Dobry rekuperator zużywa energii za 120 zł… rocznie! Filtry zmienia się co kwartał, kosztują jakieś 50 zł, czyli 200 zł. rocznie. Daje to razem koszt w wysokości 320 zł. rocznie.  Czyli nawet razem z okresowym przeglądem serwisowym  kosztuje nas to mniej niż korzystanie z obligatoryjnej dzisiaj lodówki.

Niestety powyższe odnosi się to do domów nowobudowanych. Modernizacja istniejącego domu ze względu na poprowadzenie nie istniejących w takim domu kanałów wentylacyjnych jest sporo droższa. Można poprowadzić płaskie przewody wentylacyjne w ścianach, ale jednak bez kucia się nie obędzie.

Istniej wiele typów rekuperatorów.

Najpopularniejsze to tak zwane rekuperatory krzyżowe. Oferowane są też rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym czy z wymiennikiem obrotowym. Rekuperator możemy umieścić na poddaszu lub w garażu. Tam rekuperacji się nie stosuje. To wszystko są aspekty techniczne i bardzo ważne. Proponujemy od samego początku skorzystać  z usług fachowców specjalizujących się w tej dziedzinie. Doradzą, zrobią konieczne obliczenia (bilans powietrza wlatującego i wylatującego w pomieszczeniach) i profesjonalnie zainstalują i uruchomią system.

Najlepiej zacząć planować rekuperacje, gdy dom jest jeszcze na papierze. W przypadku domów gotowych, specjaliści powinni być w sanie dobrać tak system, żeby go zainstalować w ciągu siedmiu dni wraz z wszystkimi pracami murarskimi.

 

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.