Polska vs smog – czy zanieczyszczenie powietrza wpływa na sytuację na drogach?

Polska vs smog – czy zanieczyszczenie powietrza wpływa na sytuację na drogach?

Polska vs smog

Znaczne przekroczenia poziomu szkodliwych pyłów czy alarmy smogowe to zdecydowanie najpopularniejsze tematy tej zimy. Smog nie opuszcza polskich miast. Nawet jeśli jakość powietrza nieco się polepsza, w krótkim czasie toksyny atmosferyczne wracają ze zdwojoną siłą. Specjaliści z Korkowo.pl postanowili zbadać, czy niesprzyjające warunki na zewnątrz wpłynęły na sytuację na drogach w polskich miastach.

Cała  Polska odczuła skutki smogu. Zwłaszcza w mroźne dni zanieczyszczenie powietrza dało się Polakom we znaki. Zewsząd alarmowano o ograniczenie wychodzenia z domu czy zaniechanie aktywności fizycznej. Władze miast apelowały także, by pozostawić samochody w domu i wybrać się do pracy komunikacją miejską. Czy apele te odniosły sukces i w miastach rzeczywiście było mniej aut?  Serwis Korkowo.pl to zbadał. Analizie poddano największe aglomeracje miejskie, w których ogłaszano alarmy smogowe.

Pomiarów dokonywano 15 lutego w godzinach 7.00-22.00, gdyż tego dnia poziom szkodliwych pyłów w wielu miejscach kraju przekroczony był kilkakrotnie. Za punkt odniesienia wzięto środę zeszłej jesieni (12.10.2016), kiedy jakość powietrza była zdecydowanie lepsza. Czy  prędkość zwiększyła się przez to, że kierowcy przesiedli się w komunikację miejską?

Polska vs smog –  Polacy coraz roztropniejsi?

Polska vs smog – czy zanieczyszczenie powietrza wpływa na sytuację na drogach?

Wyniki są jednoznaczne. Smog pozytywnie wpływa na prędkość w polskich miastach. Chociaż Katowice (kolejny raz) są niekwestionowanym liderem płynnego ruchu w śródmieściu, to największe przyspieszenie na drogach odnotowano w Lublinie. W stolicy Lubelszczyzny, w dniach
o dużym zanieczyszczeniu powietrza, średnia prędkość wzrosła aż o 4 km/h. Pozostałe miasta wykazały niewielki wzrost, który również mógł być spowodowany zmniejszeniem się liczby aut na drogach.

 

W trosce o środowisko i dzięki oferowanym przez władze profitom, np. darmowej komunikacji miejskiej, ruch na ulicach zelżał. Z kolei mieszkańcy, którzy nie porzucili swoich pojazdów z różnych względów, zdecydowanie szybciej dotarli do pracy. Chociaż wydaje się, że to pozytywny aspekt smogu, to specjaliści z Korkowo.pl zachęcają by szczególnie zimą chętniej korzystać z komunikacji miejskiej.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik, Yanosik dla Firm oraz Flotis umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych trasach w terminach: 15.02.2017 r. i 12.10.2016 r. Prędkości były mierzone między godziną 7.00 a 22.00.
 źródło (Korkowo.pl).

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.