Propozycje kulturalne – Radia Hobby
Pierwszy weekend marca przed nami i kolejne nasze propozycje kulturalne wyglądaj tak :
Propozycje kulturalne – Teatry
Teatr Polski zaprosi w sobotę o godzinie 17.00 oraz 20:00 na spektakl w spektaklu zobaczymy mi.n: Andrzeja Seweryna czy też Antoniego Ostroucha .
Historia człowieka przedstawiona przez pryzmat mówionego pamiętnika; idealisty, który prowadził go przez większą część życia, nagrywając w każde swoje urodziny podsumowanie minionego roku; artysty, który w sile wieku poświęcił miłość dla sztuki. Studium rozrachunku z samym sobą w punkcie dojścia, w wieku 69 lat.
Kiedy bohater był naprawdę sobą? W młodości, gdy pił i swawolił? W wieku dojrzałym, gdy narzucił sobie dyscyplinę i porzucił świat dla kontemplacji? Czy na starość, gdy nie identyfikuje się ani z jednym, ani z drugim? Czy w ogóle istnieje coś takiego jak ciągłość ludzkiego „ja”? Oto pytania, jakie stawia nam Krapp – jedna z najbardziej znanych postaci teatru Becketta.
Jest to też jedna z najbardziej wymagających ról w jego dorobku – rola, po którą sięgają najwięksi, aby uświetnić swą karierę aktorską. Tym tropem podąża też Andrzej Seweryn. Premiera spektaklu, na którą składają się Ostatnia taśma, Fragment dramatyczny II oraz Impromptu „Ohio”, zbiegła się w czasie z jego jubileuszem 70-tych urodzin. Partneruje mu Antoni Ostrouch.
Spektakl reżyseruje Antoni Libera – tłumacz i znawca twórczości Wielkiego Irlandczyka, laureata literackiej Nagrody Nobla z 1969 roku i bez wątpienia najwybitniejszego dramatopisarza XX wieku.
Natomiast w niedziele o godzinie 17:00 zobaczymy „Ukraiński dekameron ” gdzie zobaczymy Ewę Makomaską czy też Joannę Trzepiecińską
Polska premiera „Ukraińskiego Dekamerona” Klima w reżyserii Vlada Troickiego to, zgodnie z podtytułem sztuki „teatr śmiechu i grzechu”, metafizyczna komedia, która łączy lekkość, rubaszność, zachłanne poszukiwanie miłości i rozkoszy życia – tak charakterystyczne dla Boccaccia, z melancholijnym obrazem świata zamieszkiwanego przez ingerujące w ludzkie sprawy duchy – wizją wywiedzioną z ukraińskich pieśni i Gogolowskich opowiadań inspirowanych wschodnim folklorem. Śmiech i łzy, miłość i żądze, tęsknota za pełnią życia i poczucie niespełnienia przeplatają się ze sobą, tworząc świat doskonały w swej niedoskonałości.
Kobieta wyrzuca męża z domu wmawiając mu, że umarł, a jego dusza wcieliła się w ukrytego pod łóżkiem kochanka. Pop odwiedza ukradkiem parafiankę, podając się jej mężowi za anioła, z którym rzekomo począć ma nowego papieża. Rzezimieszek rozmawia z Diabłami o zbrodni i karze. A Śmierć – krąży po okolicy szukając ofiar i… miłości.
Teatr Dramatyczny ma w ten weekend ma dla Was aż 3 spektakle i tak :
Scena im. H. Mikołajskiej w sobotę o 19:30 a w niedziele o godzinie 17:30 zobaczymy spektakl „TEN DRUGI DOM”
Juliana, kobieta po pięćdziesiątce. Błyskotliwa inteligencja to jej największy atut, ale i największe obciążenie. Karierę naukową porzuciła na rzecz posady w firmie farmaceutycznej. Pewnego dnia w czasie prezentacji jej pamięć buntuje się po raz pierwszy. I wtedy zaczyna się jazda – dla bohaterki, jej męża i dla widza, który próbuje nadążyć za logiką zdarzeń i zachować jasny ogląd sytuacji.
Sharr White opowiadając z brawurą o postępującym przypadku utraty pamięci, równocześnie pokazuje mechanizm wypierania złych doświadczeń uprawiany przez nas wszystkich.
Scena na Woli im. T. Łomnickiego w sobotęi niedziele o godzinie 19:00 zobaczymy spektakl „HARPER”
Czasami trzeba po prostu wstać i wyjść zostawiając wszystko za sobą. Czasem czujemy, że nie można dłużej zwlekać ze zmianą, bo zastygniemy jak muzealny eksponat. W takiej sytuacji jest właśnie bohaterka sztuki. Wiadomość o nieuchronnie zbliżającej się śmierci ojca, powoduje, że Harper postanawia spotkać się z nim po raz ostatni. Rzuca pracę, a córce i mężowi nawet nie mówi o wyjeździe. Podróż okazuje się przygodą życia, która zmusi bohaterkę do zadania sobie pytań o najważniejsze sprawy – miłość, lojalność wobec najbliższych i własne miejsce w świecie.
Sztuka Simona Stephensa, autora między innymi „Dziwnego przypadku psa nocną porą” bez cienia dydaktyzmu mówi o sile duchowego przebudzenia i niezgodzie na powszechną desperację.
Oraz na scenie Scenie im. Gustawa Holoubka zobaczymy „NOC ŻYWYCH ŻYDÓW” w sobotę i niedzielę na godzinę 19:00
Wyobraźcie sobie, że z piwnic waszego bloku wychodzą martwi Żydzi, żeby zemścić się na mieście, które o nich zapomniało. Co byście powiedzieli, gdyby do waszych drzwi zapukali żydowscy zombies – kapitan polskiego wojska – ze swoją równie nieświeżą córką i zażądali włączenia współczesnej muzyki? Jak byście zareagowali, gdyby goście bez rąk i z przestrzelonymi twarzami ruszyli na shopping do Arkadii? A gdyby okazało się, ze trzeba ich bronić przed rodzimymi narodowcami? W takiej sytuacji postawiony zostaje bohater „Nocy żywych Żydów”.
Zombie odwiedzają Glazurnika, mieszkańca warszawskiego Muranowa, który z mlekiem matki wyssał antysemityzm, konformistę i egoistę, nie interesującego się niczym poza własną przyjemnością. – mówi Aleksandra Popławska.
Bezimienny, nie angażuje się, woli stać z boku, bardziej skupia się na zarabianiu pieniędzy i konsumowaniu życia. Mam wrażenie, że coraz więcej ludzi dystansuje się od jakiejkolwiek społeczności czy wspólnoty, nie chce utożsamiać się z kimś innym, poza samym sobą. Nasz antybohater w tę tajemniczą NOC będzie musiał się jednak opowiedzieć po czyjejś stronie – dodaje Marek Kalita.
Teatr Współczesny w nadchodzący weekend zaprasza na swoje spektakle . I tak będziemy mogli zobaczyć w sobotę i niedziele spektakl „HAMLET ” w sobotę o godznie 18.30 a niedziela o 17:00
„Hamlet”, najbardziej zagadkowa z tragedii Szekspira, wg Eliota – literacki odpowiednik Mony Lisy, daje pole do wielu, często rozbieżnych, interpretacji. Przez 400 lat realizacje sceniczne „Hamleta” modelowano na obraz i podobieństwo kolejnych pokoleń, wyłuskiwano z tego arcydramatu najbardziej palące współczesnych widzów problemy, przymierzano go do najnowszych odkryć psychoanalityków (np. Freuda), czy hamletologów (np. Kotta). Może warto spróbować uwolnić go z narosłych komentarzy, oswobodzić z uzbieranych przez lata etykiet i ze spreparowanych interpretacji? Przyjrzeć mu się na nowo?
Teatr Muzyczny Roma przeniesie Was w ten weekend ponownie do pięknych słonecznych miejsc a to wszystko podczas spektaklu Mamma Mia .
W sobotę ten spektakl zobaczymy o godzinie 15:00 i 19:00 a w niedziele w o godzinie 17:00
MAMMA MIA! to komedia romantyczna, w której skonfrontowane są marzenia i ambicje dziewczyny z lat 70. i z lat 90. Tutaj są to matka i córka. Dzięki magicznym opowieściom zawartym w piosenkach grupy ABBA, poznajemy Donnę, zadziorną, niezależną samotną matkę, której do szczęścia nie jest potrzebny mężczyzna. Ale poznajemy także jej 20-letnią córkę, Sophie, której – przeciwnie – marzy się rodzina, dzieci i wspaniałe wesele. Chciałby tylko, żeby to jej ojciec poprowadził ją do ślubu, zaś kandydatów na jej ojca jest… trzech. Akcja musicalu rozgrywa się w ciągu ostatnich godzin poprzedzających wesele – dziewczyna musi przeprowadzić „dochodzenie” i rozpoznać swojego ojca. A może jednak niekoniecznie?
Propozycje kulturalne – Radia Hobby – Kino
Kino Atlantic zaprosi w ten weekend wszystkich kinomanów na filmy gdzie zobaczymy m.in. w sobotę i w niedzielę :
Sobota