Sadzenie drzew, przygotowanie lasu do odnowienia

Sadzenie drzew, przygotowanie lasu do odnowienia – Nadleśnictwo Jabłonna

Sadzenie drzew, przygotowanie lasu do odnowieniaWraz z Panem Stefanem Traczykiem, nadleśniczym w Nadleśnictwie Jabłonna oraz Panem Ireneuszem Kalinowskim, komendantem posterunku straży leśnej, wybraliśmy się na teren przeznaczony do zalesienia  przy ul. Zakopiańskiej w Legionowie.

Koniec marca i początek kwietnia to bardzo gorący okres dla leśników. W tym okresie najważniejsze jest dla nich sadzenie drzew. W zeszłym roku został wykonany na terenie gdzie się znajdujemy zrąb zupełny. Panowie z nadleśnictwa opowiedzieli nam jak została przygotowana gleba do sadzenia drzewek.

Podłoże zostało wymieszane za pomocą frezu, czasami używa się pługów. Frez wymieszał glebę próchniczą z glebą mineralną. Powstały rządki oddalone od siebie w równej odległości 1,4m.

Sadzenie drzew nie jest proste.

Cały proces jest bardzo skomplikowany. Dzięki temu ze w ubiegłym roku frez przeszedł przez ten teren i wymieszał glebę, ziemia dostarczy wszelkie substancje odżywcze dla sadzonek. W rządkach, co około metr leśnicy posadzą sosny, brzozy i trochę dębu. Drzewka pochodzą ze szkółki w Nadleśnictwie Jabłonna.
Niestety młody las jest podatny na zagrożenia np. pożary, czynnik ludzki. Jednym z naturalnych zagrożeń występującym każdej wiosny są małe chrabąszcze – szeliniaki. Można je zwalczyć wykładając pułapki i wyłapując je ręcznie. Jeżeli jednak będzie ich w tym roku duża ilość, wtedy można uratować sadzonki wykonując zabieg chemiczny polegający na opryskaniu terenu.

Celem leśników jak i naszym jest, aby za 100 lat był tu taki sam las. Drzewa, które mają po 100-120 lat zaczyna się psuć i umierać – jak człowiek. Ważne jest, jeżeli wycinamy drzewa to na ich miejsce sadzimy nowe. W Polsce ciągle przybywa lasów. Sadzonki można zakupić zarówno w nadleśnictwie, ale i na każdym bazarku, czy szkółce. Róbmy wszystko żeby oprócz wycinania drzew sadzić nowe pokolenie. Niech coś po nas zostanie. Sadzenie drzew jest bardzo ważne.

Nadleśnictwo w Jabłonnie, co roku sadzi około 40 ha lasów.

Sadzenie drzew, przygotowanie lasu do odnowieniaW skali Polski sadzi się 50-60 tys. ha lasu. Jest to dużo i niedużo. Warszawa ma powierzchnię 51,7 tys. ha. Wynik – na terenie lasów państwowych sadzone są drzewa na terenie o powierzchni Warszawy! Pół miliarda sadzonek zostaje posianych na terenie kraju. W akcji zalesieniowej sadzi się około 1000 drzewek na minutę. Oczywiście jest to rozłożone w czasie, – ale i tak jest to imponujący wynik.

Niestety w naszym kraju leśnicy spotykali się z różnymi rodzajami aktów wandalizmu, a dokładnie z kradzieżą sadzonek. Na szczęście ten przykry incydent z roku na rok ma coraz mniejsze natężenie, kiedyś ten proceder był częstszy. Obecnie jest to czysty akt wandalizmu. Nie psujmy pracy leśników. Takie wyrwane drzewko ma uszkodzony system korzeniowy i nie przyjmie się w innym miejscu. Kradzież sadzonek jak i innego mienia jest kwalifikowana w zależności od wartości mienia, czasem, jako wykroczenie, a czasem nawet przestępstwo.

Szadźmy drzewa tam gdzie zostały wycięte!

Sadzenie drzew, przygotowanie lasu do odnowienia – Wywiad

Wejście 1

Wejście 2

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.