Ogrzewanie płaszczyznowe – nowa technologia ogrzewania domu

Jak co tydzień na naszej audycji EKO mieliśmy przyjemność przeprowadzić konwersację z Panem Andrzejem Malinowskim, rozmówcą z naszej strony był Paweł Kubalski. Panowie porozmawiali o nowoczesnym ogrzewaniu płaszczyznowym.

Modny jest obecnie temat ekologii. Wielu Polaków zastanawia się nad wprowadzeniem technologicznych udogodnień również do swoich domostw. Aby ogrzać ekologiczny dom w eko sposób, potrzeba pomyśleć o tym już wcześniej, przed budową. Tematem audycji było ogrzewanie płaszczyznowe, które w każdej chwili przed budową w projekcie domu możemy dodać, zainstalować parę potrzebnych urządzeń.

Jeżeli bazujemy na pompie ciepła w projekcie, a chcemy ekologiczny dom, musimy mieć koniecznie przyłącze trójfazowe. W mieście w mieszkaniach mamy zazwyczaj 1 fazę. Składając podanie w zakładzie energetycznym musimy ubiegać się o 3 fazowe przyłącze i pamiętać o dobraniu odpowiedniej mocy.

Ogrzewanie płaszczyznowe - nowa technologia ogrzewania domuMusimy tą właśnie moc rzetelnie przeliczyć. Różnica między poborem prądu w ustalonych warunkach do poboru nieliczonego/maksymalnego, potrafi być jak 1/3 w zużyciu prądu. Pobór nominalny na ogrzewanie to ok 5 kW, ale również trzeba pamiętać o sprzętach domowych np. pralka, kuchenka elektryczna, zmywarka, telewizor. Nasze Kochane kobiety potrafią robić w domu wszystko naraz i jeszcze upiec ciasto J

To policzenie jest bardzo ważne, ponieważ wybierając przyłącze 60 kW, a zużywając ich 20, płacimy za 60.

Ogrzewanie płaszczyznowe – nowa technologia ogrzewania domu

95% ludzi ma przed oczami przy wyborze ogrzewania do nowego domu dwa typy emisji ciepła do wnętrza: podłogówka albo grzejnik. A mamy jeszcze inne ciekawe metody ogrzewania np. ogrzewanie płaszczyznowe.
Im mniejsza temperatura grzania tym lepsza praca. Na obniżeniu temperatury o 1 stopnień zyskujemy z powrotem 5% kosztów. Ogrzewanie płaszczyznowe możemy zasilać niskotemperaturowo, działa na zasadzie promieniowania ciepła a nie poruszania powietrza, daje ono nam dużo większy komfort. Im cieplejsza jest ściana, powierzchnia – tym wyższy komfort ciepła, cała grzejąca nas powierzchnia jest lepsza niż mały grzejnik w rogu pokoju grzejnik.

Ogrzewanie płaszczyznowe – chłodzi w lato!

Ogrzewanie powierzchniowePrzy doborze ogrzewania stosując ogrzewanie powierzchniowe i pompy ciepła możemy sobie zagwarantować także chłodzenie. Jest dużo skuteczniejsze i tańsze niż typowa klimatyzacja, nie przeziębimy się od tego i zapłacimy mniej za prąd. W dodatku będzie nam to chłodziło naturalnie, wodą przepuszczaną przez rurkę w glebie.
Najlepsze jest ogrzewanie podłogowe i chłodzenie sufitowe. Ścienne to przemyślany kompromis. Mniejsze zawirowanie, mniejsze ruchy powietrza, większa powierzchnia no i mamy dużo wolnych ścian.

W ogrzewaniu podłogowym mamy rurki, możemy to tak samo umieścić je w ścianie pod tynkiem, ale rozwój idzie do przodu i mamy już suche ogrzewanie powierzchniowe ścienne, które montujemy tak jak płyty gipsowe, w środku z kapilarami. Złączamy jak gotowe elementy układanki. Jest to proste w działaniu, oczywiście w inwestycji trochę droższe, ale później opłaty są niższe i mamy większy komfort.

Takie ogrzewanie powierzchniowe można już zakupić, polecamy płyty gipsowe już z zamontowanym systemem ogrzewania. Oszczędzamy w ten sposób na ekipie montażowej. No i nie zapominajmy, że takie ogrzewanie może stać się chłodzeniem w gorące letnie dni

Ogrzewanie płaszczyznowe – Audycja

Wejście 1

Wejście 2

Wejście 3

Technologia ogniw paliwowych – Instytut Energetyki – poprzednia audycja EKO

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.