Ścieżka Edukacyjna Przyrodniczo – Leśna przy ul. Zakopiańskiej

Gościem naszej leśnej audycji była Pani Dorota Rybkowska, specjalista ds. Służby Leśnej w Nadleśnictwie Jabłonna.  Wybraliśmy się z naszą rozmówczynią na spacer po Ścieżce Edukacyjnej Przyrodniczo – Leśnej.

Ścieszka edukacyjnaŚcieżka Edukacyjna jest wspólnym przedsięwzięciem Zespołu Szkół nr 1, Urzędu Miasta Legionowo i Nadleśnictwa Jabłonna. Inicjatorem całego przedsięwzięcia są nauczycielka przyrody z Zespołu Szkół nr 1, Anna Wojdyła oraz Przewodniczący Rady Miasta Legionowo Janusz Klejment. W 2014r. została uroczyście otwarta.

Długość trasy to ok 5 km, rozpoczyna się na przedłużeniu ul. Zakopiańskiej w Legionowie. Została podzielona na II poziomy w zależności od długości. Pierwsza (krótsza) jest skierowana do młodszych dzieci. Pokonać ją można w mniej więcej półtorej godziny. Druga trasa – trzygodzinna – jest przeznaczona dla większych dzieci, oczywiście wraz z całą rodziną.

Ścieżka Edukacyjna jest dostosowana tak, abyśmy mogli bezpiecznie z niej korzystać, wzdłuż niej są umieszczone tablice edukacyjne (21), na początku trasy widnieje ich. Po przejściu takiej trasy wyjdziemy z lasu zadowoleni i wyedukowani. Taki weekend z rodziną będzie zarówno bawił jak i uczył, a nasze pociechy dowiedzą się jak wygląda leśne życie zwierząt i roślin.

Podczas pokonywania trasy odnajdziemy tablicę z tropami zwierząt. Możemy znaleźć w lesie odciski łapek, kopytek i przy tej tablicy odkryć, jakie było to zwierzę. Możemy dopuścić się małego oszustwa i narysować dzieciom odciski na piasku. Będą pochłonięte zabawą przez dłuższy czas.

Zapraszamy zarówno rowerzystów, część trasy jest utwardzona, ale również i rodziny z pupilami. Pamiętajmy jednak, aby psa trzymać na smyczy. Jest to bezpieczniejsze zarówno dla niego (mógłby się gdzieś zgubić), ale również dla innych mieszkańców lasu.

Ścieżka Edukacyjna Przyrodniczo – Leśna: Chrońmy siebie i innych

Ścieżka edukacyjnaPamiętajmy o odpowiednim ubiorze podczas wyprawy do lasu. Chrońmy się przed kleszczami. Zakładajmy odpowiednie kryte buty, długie spodnie i spryskujmy się preparatami odstraszającymi kleszcze. Te organizmy są teraz bardzo aktywne, szukają żywicieli po okresie zimowym. Oglądajmy się po powrocie z lasu. Oczywiście nie wszystkie kleszcze są zarażone boreliozą, ale miejmy to na uwadze i róbmy wszystko, żeby nie zostać przez nieugryzionym.
Kolejnym naszym apelem jest prośba o nie śmiecenie. Nie twórzmy dla siebie i innych zagrożenia, szanujmy, co zastajemy w lesie. Jeżeli robimy piknik, pozostałości zabierzmy ze sobą. Takie resztki po ludzkich przyjemnościach, mogą spowodować pożary lasów, może to zaszkodzić zwierzętom, jak i nam, dziecko może nadepnąć na puszkę i będzie nieszczęście.

Nie zabierajmy młodych zwierząt do domu!

Apelujmy, nie zabierajmy małych zwierząt, nie pomożemy mu, wydawałoby nam się, że jest pozostawiony samemu sobie, ale jego mama wróci po niego. Zabierając takie zwierzątko pozbawiamy je instynktu. Niedługo zaczną się rodzić młode sarny. Takie młode jest strasznie urokliwe, wydaje się nieporadne. Zostawiajmy małe zwierzęta samym sobie w lesie. Na pewno będzie z nimi wszystko w porządku.

Ścieżka Edukacyjna Przyrodniczo – Leśna: Audycja

Ścieżka Edukacyjna Przyrodniczo – Leśna jest atrakcyjnym miejscem do spędzenia czasu z całą rodzina, zaznamy tutaj wyciszenia relaksu. Zapraszamy rowerzystów, dzieci w każdym wieku. Zapraszamy do odpoczynku na Ścieżce Edukacyjnej Przyrodniczo – Leśnej w Legionowie.

Sadzenie drzew, przygotowanie lasu do odnowienia – poprzednia leśna audycja

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *