Eko ogrzewanie – jak przygotować nasz dom do ekologicznych korzyści?

Tak jak tydzień temu w naszym studio Radia Hobby odwiedził nas Pan inżynier Andrzej Malinowski, audycję EKO prowadził Paweł Kubalski. Dzisiejsza audycja nawiązywała po części do poprzedniej. Tematem eko ogrzewanie. Zapraszamy do zapoznania się z nią pod tym linkiem: http://hobby.pl/2017/04/ogrzewanie-plaszczyznowe/

W zeszłym tygodniu mówiliśmy o dobraniu odpowiedniego przyłącza energetycznego. Dzisiaj rozmawialiśmy o tym, co należy zrobić, jeżeli chcemy w swoim nowym domu zamontować pompę ciepła, która będzie podłączona do ogrzewania podłogowego bądź ściennego, jak rozplanować miejsce kotłowni i kolektorów.

Eko ogrzewanie – Jak przygotować budynek?

exterior-1597098_1920
Eko ogrzewanie

Kolektory gruntowe dzielą się na pionowe lub poziome. Musimy pomyśleć o ich umiejscowieniu przed postawieniem domu do stanu deweloperskiego, żeby później uniknąć kłucia i dziur. Należy wcześniej rozplanować gdzie chcemy umieścić kotłownię i kolektory, żeby zrobić odpowiednie przepusty. Pół biedy jak zapomni nam się o tym, ale kolektory będą po tej samej stronie, co kotłownia, w innym przypadku, gdy zapomnimy wykonać przepustów na czas będzie trzeba kuć i burzyć połowę domu!

Jeżeli chcemy podłączyć w naszym nowym gniazdku rodzinnym panele słoneczne, należy pamiętać o wykonaniu odpowiednio wcześnie dziury w dachu, żeby później dobrze to miejsce zaizolować a nie odwrotnie.

Pamiętajmy przy planowaniu umiejscowienia kolektorów i kotłowni, że im bliżej będą siebie, tym mniejsze będą straty przesyłowe. Będzie nam wygodniej, jeżeli decydujemy się na ogrzewanie za pomocą pompy ciepła, podobnie jak z kolektorami słonecznymi, aby pomyśleć o tym wcześniej. Nie bójmy się też, że rury zajmą nie wiadomo jak dużo miejsca. Rury używane w ogrzewaniu powierzchniowym i podłogowym są niegrube, przeważnie 2×50 mm czasem 2x60mm.

Eko ogrzewanie – decyzja, a architekt

Eko ogrzewanieArchitekci podczas omawiania projektu domu proponują najczęściej ogrzewanie za pomocą tradycyjnych kaloryferów, albo już modną metodą podłogówki. My polecamy ogrzewanie naścienne. Jeżeli zlecamy właśnie architektowi zaprojektowanie naszego lokum, razem ze zleceniem możemy dać mu na piśmie wytyczne, w końcu za to płacimy. Nie bójcie się tego robić drodzy czytelnicy i słuchacze! Za to przecież Panu architektowi płacicie. Będzie marudził, wybierzcie innego.

Kaloryfery również trzeba zaplanować i nie jest to dużo cięższa robota jak planowanie ogrzewania powierzchniowego.

Jakie są korzyści w porównaniu do klasycznego kaloryfera?

Każdy stopień mniej w temperaturze to 5% mniej kosztów. W skali roku to będzie nawet 1000zł. Ogrzewanie ścienne i podłogowe to wcale też nie jest nowość na rynku, to standard na świecie i nie trzeba się go bać.

Eko ogrzewanie – audycja

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.