Świąteczne przysmaki poleca Robert Sowa

Świąteczne przysmaki na polskich stołach mają szczególne miejsce i to nie tylko w naszych domach, ale także w domach wybitnych kucharzy takich jak Robert Sowa.

Świąteczne przysmaki
Świąteczne przysmaki

 

Świąteczne przysmaki na polskich stołach według Roberta Sowy – kucharza, autora książek kucharskich, restauratora, kreatora dobrego smaku. Robert Sowa legenda w świecie kucharzy i restauratorów, jest naszym gościem. Zdradza nam swoje największe sekrety i dzieli się tajnymi recepturami na przysmaki świąteczne.

Świąteczne przysmaki na polskich stołach mają być smaczne. Aby je przygotować powinniśmy czerpać z bogactwa wiosennej obfitości produktów. Robert przyznaje że jest tradycjonalistą i taką też kuchnię lubi i preferuje. Co więcej taką kuchnię opisuje w swoich książkach kucharskich i taką kuchnię z bardzo delikatnymi modyfikacjami serwuje swoim gościom w restauracji. Pozwala sobie na delikatne urozmaicenia i zmiany ale chyba tylko i  wyłącznie kierowany poszukiwaniem nowych smaków i doznań jak to rasowy kucharz, typu biały chrzan z imbirem bądź pasta z jajek z odrobiną Wasabi.  Jednak sam przyznaje że tęskni za tradycyjnymi smakami wielkanocnych potraw, które pamięta z dzieciństwa  z rodzinnego domu.

Świąteczne przysmaki na polskie stoły też poleca Mistrz Sowa np. bardzo lubi duszoną białą kiełbasę z kminkiem z majerankiem. Kiełbaskę oczywiście nakłuwamy żeby nie popękała, podana z cebulką z czosnkiem podlana rosołkiem i wolno duszona i do tego pajda wiejskiego chleba. Prawda że brzmi pysznie. Prosto nieskomplikowanie i pysznie, a przede wszystkim zgodnie z polską tradycją. Możemy podać do tego chrzan ćwikłę i jak mówi Robert już jest pięknie. Do tego poleca marynowanego śledzia. Oczywiście tradycyjny pasztet z gęsi lub królika albo upieczony własnoręcznie, bądź kupiony w naszym sprawdzonym sklepie.

Jednak nawet u tak genialnego kucharza jakim jest Robert Sowa na stole główną rolę w czasie świąt Wielkiej Nocy grają jajka. Zatem stół wybitnego kucharza niczym się nie różni od naszych stołów obleczonych w biały obrus w świąteczne niedzielne Wielkanocne śniadanie. U Roberta na stole najczęściej podawana w czasie Wielkanocnego śniadania są ugotowane jajka na twardo. A robi je tak żółtko uciera z dobrym majonezem z solą pieprzem i szczypiorkiem taki farsz wkłada z powrotem w ugotowane białko z którego wcześniej wyjął żółtko, posypuje szczypiorkiem i gotowe. Na ciepło natomiast podaje jaja faszerowane. Ale o tym wspaniałym frykasie i kilku innych dowiedzą się Państwo z naszej anteny i rozmowy z Mistrzem.

 Świąteczne przysmaki poleca Robert Sowa – Audycja

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.